Kwartet Kammerstyll w szkole muzycznej

Marcin Cichowski  |   Kultura i rozrywka  |   21 października 2015 08:57
Udostępnij

Rumuński kwartet Kammerstyll wystąpi w piątek 23 października w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia imienia Karola Szymanowskiego w Oświęcimiu.

W grupie muzycznej występują Alexandra Crișan (skrzypce), Carmen Paulescu (skrzypce), Rafaela Diana Ivașcu (wiolonczela) oraz Marcel Cameniță (altówka).

Zabrzmią utwory napisane przez kompozytorów, którzy stracili życie w niemieckich obozach koncentracyjnych, czyli Viktor Ullmann – III kwartet smyczkowy, Erwin Schulhoff – pięć utworów na kwartet smyczkowy oraz Gideon Klein – wariacja i fuga.

Kwartet Kammerstyll powstał w 2011 roku w rumuńskim mieście Timișoara, gdzie członkowie zespołu przygotowują swoje występy, a także prowadzą ciągły duchowy dialog z wyrafinowaną, wymagającą, ale równocześnie wyjątkowo ciepłą publicznością. Kwartet Kammerstyll dąży do przekazywania bogatych artystycznych wrażeń zarówno na krajowych, jak i międzynarodowych scenach.

Informacja o kompozytorach

Viktor Ullman (ur. 1898 w Cieszynie – zamordowany 18 października 1944 r. w obozie Auschwitz-Birkenau) – kompozytor i dyrygent. Kształcił się jako pianista u Eduarda Steuermanna, wstąpił też do seminarium dla kompozytorów prowadzonego przez Arnolda Schönberga. W maju 1919 przeniósł się do Pragi, gdzie został dyrygentem w Nowym Teatrze Niemieckim. Po zajęciu przez Niemców Czech i Moraw został objęty restrykcjami wobec osób żydowskiego pochodzenia. W 1942 deportowano go wraz z rodziną do obozu koncentracyjnego w Theresienstadt. Także tam prowadził aktywną działalność muzyczną pisząc dalsze dzieła muzyczne, uratowane przed zniszczeniem przez przyjaciół (m.in. operę Cesarz Atlantydy). W dniu 16 października 1944 został skierowany transportem do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie dwa dni później został zamordowany w komorze gazowej.

Erwin Schulhoff (ur. 1894 – zm. 18 sierpnia 1942 r. w obozie koncentracyjnym Wülzburg) – kompozytor i pianista urodzony w Pradze, pochodzenia niemiecko-żydowskiego. Mieszkając w Dreźnie i Berlinie zbliżył się do kręgu futurystów i dadaistów. Akceptował atonalność, rytmikę uwolnioną od rygoru kreski taktowej oraz gwałtowną dynamikę. Przyswoił także niektóre cechy czeskiej muzyki ludowej. Pięć utworów na kwartet smyczkowy (1924) wykazuje powiązania zarówno z tańcami barokowymi, jak jazzem i techniką Drugiej Szkoły Wiedeńskiej.

Gideon Klein (ur. 1919 r. w Przerowie – zm. w styczniu 1945 r. w podobozie Auschwitz Fürstengrube) – czeski pianista i kompozytor. Pod koniec 1938 roku rozpoczął studia pianistyczne w praskim konserwatorium w klasie profesora Viléma Kurza, oraz jednocześnie studia filozoficzne i muzykologiczne na Uniwersytecie Karola w Pradze. Te pierwsze ukończył po zaledwie roku, zaś drugie musiał przerwać z powodu zamknięcia przez nazistów wszystkich uczelni wyższych w Protektoracie Czech i Moraw. W grudniu 1941 r. został przywieziony w jednym z pierwszych transportów do obozu w Theresienstadt. Według zachowanych relacji, Klein jako solista występował przynajmniej 15 razy, grając repertuar opracowany w czasie swej krótkiej kariery pianistycznej między końcem studiów a deportacją do obozu. Oprócz tego uprawiał również kameralistykę, koncertując wraz z Friedrichem Markiem i Pavlem Klingiem. W obozie napisał również kilka utworów i kompozycji, które tylko cząstkowo zachowały się do dnia dzisiejszego. W październiku 1944 r. został deportowany do niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, a następnie do podobozu w Fürstengrube, gdzie zginął w styczniu 1945 r.

Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .