Kontakt
Informator
Reklama
Rejestracja / logowanie
Fakty
Nie będzie żwirowni w Stawach Grojeckich
Oświęcimski Carint w czołówce programu KOS-zawał
Balans na krawędzi. Poezja i sztuka w Chełmku
Emocje, rywalizacja i pasja. Wkrótce V eMotion Dance Festival
Na sygnale
Szkoła zareagowała na przemoc domową. Ojciec ośmiolatki z zarzutami
Mężczyzna zmarł na przystanku w drodze do pracy
Seniorka była sama w mieszkaniu. Wymagała pomocy służb ratunkowych
Osobówki na parkingu dla autokarów, autokar na jezdni
Sport
Piłka nożna
Hokej
Siatkówka
Koszykówka
Fakty mocno sportowe
Noworodki
Kajetan Krypiakiewicz
Malwina Król
Tymon Kowalewski
Aleksander Żmuda
Dzieje się
Edukacja
Meteo
Kultura i rozrywka
Styl życia
Turystyka
Kulinaria
Repertuary kin
Harmonogramy
Konkursy
Rozdaliśmy zaproszenia na stand-up Piotra Bałtroczyka
Miłość, tajemnice i humor. Rozdaliśmy bilety na spektakl „Kłamstwo”
Bezpieczeństwo na wsi w rymowankach. Konkurs dla najmłodszych
Rozdaliśmy podwójne zaproszenia na koncert Akurat i Rastafajrant
Podcasty
Alkohol od urodzin, poprzez całe życie, aż do śmierci – FILM, AUDIO
Patriotyzm lokalny we mnie istnieje – FILM, AUDIO
Czy młodzi ludzie potrafią ze sobą rozmawiać „na żywo”? – FILM, AUDIO
Pokochać siebie na nowo. Rozmowa z Pauliną Berny – FILM, AUDIO
polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Koncert zespołu Raz Dwa Trzy
Marcin Cichowski
|
Kultura i rozrywka
| 5 stycznia 2018 20:49
Udostępnij
W piątek 2 lutego w Regionalnym Ośrodku Kultury w Zatorze o godzinie 19 rozpocznie się koncert zespołu Raz Dwa Trzy.
Raz Dwa Trzy na FB
Zespół „Raz Dwa Trzy” rozpoczął działalność 31 lutego 1990 roku w Zielonej Górze. Kilka tygodni później zagrał pierwszy koncert właśnie w Zielonej Górze w klubi
e „Zatem”. Wiosną tego samego roku wziął udział w Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie zdobywając Grand Prix Festiwalu, nagrodę za teksty, muzykę, aranżacje, nagrodę im. Wojtka Bellona, nagrodę Jacka Kaczmarskiego oraz prywatną nagrodę J.K. Pawluśkiewicza (20 dolarów amerykańskich). Grupa została zaproszona do udziału w opolskim festiwalu, w koncercie „Debiuty” i otrzymała „Wyróżnienie”.
W kolejnych latach brała udział w następujących po sobie edycjach festiwali w Krakowie i w Opolu. Na początku lat dziewięćdziesiątych została zaproszona również na festiwal w Jarocinie. Zdając sobie sprawę z trudności z jakimi krytyka oraz część odbiorców przyjęła odmienność brzmienia i poetyki, zespół podsuwał definicje pomocnicze, które mogły w dyskretny sposób zainteresować odbiorcę muzyką i treściami zagranymi i wyśpiewywanymi przez muzyków. I tak najpierw mieliśmy do czynienia z „landszaftami muzycznymi” (debiutancka, analogowa płyta „Jestem Polakiem”, „To ja” ), następnie „happy spirit” – płyta „Cztery” i „Sufit”, „bridge music” na płycie „Niecud”. Ten szczególny, zdystansowany rodzaj egzystencjalizmu poparty elementami sympatii do szeroko pojętej ludzkości charakterystyczny dla twórczości Adama Nowaka, dziennikarze usiłowali porównywać z innymi wykonawcami, co nie zawsze oddawało sens przekazu prezentowanego przez zespół.
Nietypowe instrumentarium i wyjątkowe dojrzałe, ale często ironiczne teksty Nowaka kojarzyły się z piosenką napisaną w Paryżu, usłyszaną w Warszawie, gdzieś w drodze do Moskwy. Zespól na płytach „Cztery” i „Sufit” nawiązał współpracę z Wojciechem Waglewskim jako producentem. Muzyka zyskała poszerzone brzmienie, elementy, bluesa, jazzu, folku i dość osobliwą, rockową energię. Tak wzbogacone albumy zyskały sympatię szerszej, nie tylko związanej z tak zwanym nurtem „piosenki studenckiej”, publiczności. Pojawiły się teledyski, programy i koncerty telewizyjne (TVP, Polstat, Canal+), które w znaczny sposób przyczyniły się do wciąż rosnącej popularności. W 1994 roku album „Cztery” był nominowany do Fryderyków w kategorii „Najlepszy Album piosenki Poetyckiej”. Płyta „Niecud” wyprodukowana przez Marcina Pospieszalskiego otrzymała Fryderyka ’99 w kategorii „Muzyka Alternatywna”. Następną płytą nagraną po kilku latach przerwy był koncert zarejestrowany w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Polskim Radiu. Na zlecenie „Trójki” zespół w lutym 2002 roku przearanżował kilkanaście piosenek wielce cenionej w kraju autorki słów do piosenek i wykonał je w piątą rocznicę śmierci poetki w studiu Jej imienia. Koncert ten przeszedł do historii polskiej muzyki rozrywkowej, nakład krążka przekroczył ponad sto tysięcy sztuk – płyta zyskała status „platynowej”. Została również nominowana do Fryderyków 2002 w osobliwej kategorii „Muzyka Popularna” .
Rok później ukazuje się studyjny, autorski album „Trudno nie wierzyć w nic”, który ugruntowuje pozycję zespołu „Raz Dwa Trzy” na rynku muzycznym, czyniąc z grupy jedno z najciekawszych na nim zjawisk. Za tę płytę „RDT” nominowany jest do Fryderyków’2003 aż w siedmiu kategoriach. Otrzymuje pięć statuetek – w kategorii „Muzyka Alternatywna” za „Piosenkę Roku”, „Produkcję”, „Teksty”, „Płytę Roku”, „Grupę Roku”. Płyta rozeszła się do tej pory w ponad stutysięcznym nakładzie i zyskała status płyty „platynowej”. Album „Trudno nie wierzyć w nic” (Polskie Radio) w warstwie pomysłu wynika z wcześniejszych dokonań grupy, ale za sprawą współpracy z producentem Marcinem Pospieszalskim muzyka zyskuje nowe, głębsze i szlachetniejsze brzmienie. Na potrzeby rejestracji płyty poszerzone zostaje instrumentarium o elementy perkusyjne(Tomas Celis Sanchez), sekcje dętą (Mateusz Pospieszalski, Antoni Gralak).
Teksty nabierają nowego, metafizycznego kontekstu, który poparty mieszaniną wątpliwości ich autora opowiadają o wędrówce człowieka poprzez życiowe komplikacje. W marcu 2007 roku na zamówienie Przeglądu Piosenki Aktorskiej zespół przygotowuje program z piosenkami Wojciecha Młynarskiego. Świetnie przyjęty koncert premierowy w czasie Festiwalu powoduje, że 10 czerwca w Studio im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie zespół nagrywa koncertowy materiał płytowy z piosenkami Mistrza. Od premiery płyty we wrześniu 2007 album osiągnął status Podwójnej platyny sprzedając się w ilości ok. 70 tys. Egzemplarzy. Podczas kwietniowej Gali Fryderyki 2008 zespół otrzymał dwa wyróżnienia – w kategorii „ Zespół Roku”, oraz statuetkę za Płytę Roku w kategorii „POP”. W międzyczasie redakcja Tygodnika Przekrój uhonorowała grupę tytułem „Fenomen Roku 2007”.
Innymi nagrodzonymi zostali min. Władysław Bartoszewski, Anna Dymna i Katarzyna Nosowska. Firma „Empik” uhonorowała zespół nagrodą „Asa Empiku” za najlepszą sprzedaż fonogramów w 2007 roku. W lipcu 2008 grupa wygrała kategorię TOP na Festiwalu „Top-Trendy” za największą ilość sprzedanych egzemplarzy płyty „Raz,Dwa,Trzy – Młynarski” w 2007 roku. Zespół istnieje od 18 lat, a od trzynastu w niezmienionym składzie nagrywa i koncertuje w kraju i za granicą. Skład zespołu: Adam Nowak – gitara, śpiew Grzegorz Szwałek – pianino el. , akordeon Jacek Olejarz – perkusja Jarek Treliński – gitara elektryczna Mirek Kowalik – gitara basowa Dyskografia: Jestem Polakiem -1991 To ja – CD,MC Pomaton EMI 1992 Cztery – CD,MC Pomaton EMI 1994 Sufit – CD,MC Pomaton EMI 1995 Niecud – CD,MC Pomaton EMI 1998 Muzyka z talerzyka –CD,MC Pomaton EMI 2000 Złota kolekcja – CD,MC Pomaton EMI 2001 Czy te oczy mogą kłamać – CD,MC Polskie Radio 2002 Trudno nie wierzyć w nic – CD,MC Polskie Radio 2003 Raz,Dwa,Trzy – Młynarski – CD 4Ever Music 2007
Bilety w cenie 50 złotych są do nabycia w ROK w Zatorze.
Najnowsze realizacje wideo
Czytaj więcej w kategorii Kultura i rozrywka
koncert
Koncert zespołu Raz Dwa Trzy
Raz Dwa Trzy
ROK w Zatorze
Zator
Marcin Cichowski
Poprzedni wpis
5 stycznia 2018
Jurek Owsiak: Zaczynamy już za kilka dni – FILM
Następny wpis
5 stycznia 2018
W MDSM zebrano 16 550 zł dla Haliny Kozioł – FOTO
Powiązane wpisy
08:08
Balans na krawędzi. Poezja i sztuka w Chełmku
06:43
Emocje, rywalizacja i pasja. Wkrótce V eMotion Dance Festival
19:18
Kowbojki, saloon i country. Świętuj Dzień Kobiet inaczej
Najnowsze artykuły
Nie będzie żwirowni w Stawach Grojeckich
Oświęcimski Carint w czołówce programu KOS-zawał
Balans na krawędzi. Poezja i sztuka w Chełmku
Emocje, rywalizacja i pasja. Wkrótce V eMotion Dance Festival
Znasz się na obsłudze klienta? Ta oferta może być dla Ciebie
Zadanie domowe odrobione. Pasy mają problem – FOTO
Kowbojki, saloon i country. Świętuj Dzień Kobiet inaczej
Noworodkowa galeria Faktów Oświęcim – FOTO
Kajetan Krypiakiewicz
Malwina Król
.
Kalendarium
Reklama
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
. .
.
. .