II bitwa o Inwałd – FILM, FOTO

Marcin Cichowski  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   12 maja 2016 18:25
Udostępnij

Największe zawody modelarskie w Polsce – EuroCup ESA Air Combat w Inwałd Parku za nami. Po raz kolejny dopisali zarówno zawodnicy, jak i pogoda.

– Dzięki naszej formule zawody maja w zasadzie charakter pikniku rodzinnego -wspomina Marek Rokowski, organizator zawodów. – Dzięki zaangażowaniu sponsorów, bajkowej scenerii otaczającej pole lotów oraz okolicznym parkowym atrakcjom w zabawie mogły brać udział całe rodziny. Piloci mogli wyszaleć się w powietrzu – a ich pociechy pod okiem troskliwych mam, sympatycznie spędzić czas.

Druga edycja zawodów miała swoje perełki programowe:

– dopisali goście z zagranicy, zjawiając się siedmioosobową delegacją pilotów – wraz z rodzinami

– polscy zawodnicy zjawili się w porażająco licznym składzie, dzięki czemu bitwa przejdzie do historii jako najliczniejsze zawody ESA w Polsce (47 pilotów)

– słoneczna pogoda pokazała też swój pazur: mocny wiatr wiejący czasem z prędkością 10m/s sprawiał że pilotowanie lekkich modeli było nie lada sztuką

– duża liczba zderzeń modeli; w powietrzu i z ziemią, była nie lada atrakcją dla publiczności (na szczęście modele budowane są ze specjalnej pianki odpornej na kolizje i bardzo łatwo naprawialnej)

– na zakończenie imprezy, każdy zawodnik otrzymał pamiątkowe upominki a prawie trzydziestu najlepszych otrzymało nagrody rzeczowe

Zwycięzcy zawodów

Kategoria ww2 (modele samolotów z II wojny światowej)
1. Jakub Hanak – (Czechy, Kyjov) – 1654 pkt
2. Wojciech Krajnik -eskadra Kamikadze, Wrocław – 1629 pkt
3. Jacek Owczarczak – ekadra Warszwskie Jastrzębie, Warszawa – 1547 pkt

Kategoria ww1 (modele samolotów z I wojny światowej)
1. Jacek Owczarczak – ekadra Warszwskie Jastrzębie, Warszawa – 1761 pkt
2. Robert Ondrisek – (Czechy, Kyjov) – 1471 pkt
3. Konrad Kwaśnik – ekadra Warszwskie Jastrzębie, Warszawa – 1437 pkt

W zawodach uczestniczyła ogólnopolska grupa modelarzy zajmująca się budową modeli oraz organizacją zawodów w ramach formuły Electric Simply Air Combat  (walki powietrzne półmakiet samolotów z okresu pierwszej i drugiej wojny światowej (konkurencja WW I oraz WWII). Byli też modelarze z Znojmo (Czechy), Zuberec (Czechy).

ESA to nowa lecz dynamicznie rozwijająca się dziedzina modelarstwa lotniczego RC. Małe i lekkie modele wykonane z pianki EPP wzorowane są na oryginalnych konstrukcjach z okresu I i II wojny światowej. Odpowiednio malowane, wyposażone w elektryczne silniki i zdalnie sterowane zapewniają sporo wrażeń w trakcie symulacji walk powietrznych.

Do walki nie stosuje się amunicji, każdy model ciągnie za sobą cienką taśmę z bibuły, którą przeciwnik powinien obciąć śmigłem lub skrzydłem. Długość taśmy 10 metrów zapewnia mocne wrażenia w trakcie ciasnych ewolucji i zbliżania modeli na tak niewielką odległość.

W trakcie walk zdarzają się widowiskowe kolizje, które zwyczajowo przez zgromadzoną publiczność nagradzane są brawami.

Zawody to jednak nie tylko rywalizacja i widowiskowe akrobacje dla publiczności, to przede wszystkim test umiejętności pilotów, sprawdzenie ich wzrokowo-ruchowej koordynacji, zdolności panowania nad modelem w nierzadko trudnych, wietrznych warunkach. To także sprawdzenie zdolności opanowania własnych emocji, koncentracji i skupienia w prowadzeniu zdalnie sterowanego modelu a także strategia i konieczność przewidywania ruchów swoich przeciwników.

Jak w prawdziwej bitwie do zwycięstwa potrzeba odrobiny szczęścia aby uniknąć kolizji i być odrobinę szybszym od swojego rywala. Pokonani w jednej walce szukają swojej szansy w kolejnej choć pole bitwy często usiane jest „zestrzelonymi” maszynami. Zawody i prezentacja modeli – to również przywołanie sporej dawki historii podanej w bardzo atrakcyjnej dla odbiorców formie.

Zawody rozgrywane są w ramach Pucharu Polski – a od tego roku, we współpracy z Czechami i Słowakami, w ramach Pucharu EuroCUP.

 

Najnowsze realizacje wideo