Festiwal Emanacje 2017

Marcin Cichowski  |   Kultura i rozrywka  |   19 sierpnia 2017 21:50
Udostępnij

Zapraszamy na Festiwal Emanacje 2017, koncert w Muzeum Zamek w Oświęcimiu odbędzie się 20 sierpnia o godzinie 18.

Koncertem w wykonaniu zespołu kameralnego Filharmonii Berlińskiej „Scharoun Ensemble”, rozpocznie się 5. edycja letniego festiwalu EMANACJE organizowanego przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Wydarzenia festiwalowe zaplanowano od 2 lipca do 3 września br.

Koncerty odbędą się w 40 starannie dobranych i niezwykle atrakcyjnych lokalizacjach na terenie Małopolski. Program festiwalu to propozycja muzyczno – architektonicznej podróży. Wyznaczony przez kolejne wydarzenia szlak prowadzi przez miejsca niezwykłe, czasem popularne, czasem zapomniane, ale z pewnością warte odwiedzenia. Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach i Szymbarku, liczne zabytki sakralne i małopolskie zamki m.in. w Niepołomicach, Nowym Wiśniczu, Suchej Beskidzkiej, Dębnie, Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, Willa Karola Szymanowskiego „Atma” w Zakopanem czy Muzeum Zamek w Oświęcimiu.

W miesiącach letnich festiwalowe wydarzenia odbywają się w każdy weekend oferując małopolskiej publiczności i gościom regionu bogatą ofertę muzyczną w wykonaniu najlepszych muzyków młodego pokolenia oraz ich mistrzów. Repertuar koncertów obejmuje recitale solowe, koncerty kameralne, jak również muzykę symfoniczną, chóralną i jazz. Wykonawcami są znakomite zespoły, dyrygenci, soliści i kameraliści – laureaci polskich i międzynarodowych konkursów, wschodzące gwiazdy młodego pokolenia oraz ich mentorzy.

Muzeum Zamek zaprasza na koncert młodego saksofonisty Łukasza Dyczko, zdobywcy tytułu „Młodego Muzyka Roku 2016″ oraz zwycięzcę Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków w Kolonii. Muzykowi towarzyszyć będzie Agnieszka Kopacka – Aleksandrowicz – fortepian.

Koncert odbędzie się 20 sierpnia o godzinie 18.00 w sali reprezentacyjnej muzeum, bezpłatne zaproszenia będą do odbioru w kasie muzeum od 17 lipca br.

ŁUKASZ DYCZKO – saksofon

Urodził się w 1997 roku w Gorlicach. Ukończył naukę w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Pawła Gusnara. We wrześniu 2016 roku – jako reprezentant Polski wybrany w Konkursie „Młody Muzyk Roku” – zwyciężył w Eurowizji dla Młodych Muzyków, organizowanej przez niemiecką telewizję WDR oraz Europejską Unię Nadawców (EBU). Finał tego Konkursu odbył się na placu przed Katedrą w Kolonii i pokazany był za pośrednictwem telewizji w wielu krajach Europy. Łukasz jest pierwszym w historii tego wydarzenia zwycięzcą –saksofonistą.

Występował jako solista z takimi orkiestrami jak m.in. WDR Sinfonieorchester Köln, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Filharmonii Śląskiej, Krakowska Orkiestra Kameralna. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu MKiDN „Młoda Polska”, Fundacji Pro Musica Bona, Fundacji Sapere Auso i Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Otrzymał nominację do Paszportów „Polityki” za rok 2016, w kategorii „Muzyka poważna” oraz do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej (2016), w kategorii „Debiut roku”.

AGNIESZKA KOPACKA – ALEKSANDROWICZ – fortepian

Absolwentka warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. K. Gierżoda oraz w klasie kameralistyki fortepianowej prof. M. Nosowskiej. Współpracuje z instrumentalistami różnych specjalności, jednak w centrum jej muzycznych zainteresowań znajduje się repertuar przeznaczony na instrumenty dęte. Na bazie tych zainteresowań współtworzyła zespół o nazwie Gruppo di Tempera, który skupia wybitnych młodych instrumentalistów. Koncertowała z saksofonistą Pawłem Gusnarem, puzonistą Romanem Siwkiem, zaś rejestracji fonograficznych dokonała z udziałem fagocistki Katarzyny Piotrowskiej i saksofonistki Aliny Mleczko. Ważnym obszarem jej działalności jest współpraca z orkiestrami, m.in.: Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Radiową i z zespołem Filharmonii Narodowej. Jako pianistka sesyjna ściśle współpracuje z Polską Orkiestrą Radiową, nagrywając muzykę filmową i telewizyjną. Od wielu lat związana z warszawską uczelnią muzyczną jako wykładowca-akompaniator.

Program koncertu: 

Fernande Decruck – Sonata cis-moll (fragmenty)
– Fileuse
– Nocturne et Rondel

Edison Denisov – Sonata
– Allegro
– Lento
– Allegro moderato

Jacob ter Veldhuis – Buku

Barry Cockroft – Ku Ku

Philip Glass – Sonata na skrzypce i fortepian  (opracowanie na saksofon: Łukasz Dyczko)

Movement I – Movement II – Movement III