Dorota Masłowska odsłoni swoją płytę w Alei Pisarzy

Marcin Cichowski  |   Kultura i rozrywka  |   20 kwietnia 2017 10:00
Udostępnij

Dorota Masłowska dołączy do gwiazd pióra honorowanych w Alei Pisarzy przy Galerii Książki w Oświęcimiu. Na tablicy z brązu, która zostanie wmurowana w trotuar przed biblioteką, znajdzie się cytat z twórczości pisarki, który sama zaproponuje.

Galeria Książki zaprasza w piątek 2 czerwca o godzinie 18. Dorota Masłowska to polska pisarka, dramaturgistka, felietonistka, kompozytorka, piosenkarka, producentka muzyczna, laureatka Nagrody Literackiej Nike za powieść Paw królowej. Fakty Oświęcim patronują temu wydarzeniu.

Dorastała w Wejherowie. Zaczęła studiować psychologię na Uniwersytecie Gdańskim, następnie przeniosła się do Warszawy, aby studiować kulturoznawstwo i zamieszkała na Pradze, a potem na Żoliborzu (opisuje to w Pawiu królowej).

Jej pierwsza książka, Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną, reklamowana jako „pierwsza polska powieść dresiarska”, spotkała się z bardzo przychylnymi recenzjami Jerzego Pilcha i Marcina Świetlickiego oraz promocją Roberta Leszczyńskiego w programie Idol i stała się bestsellerem wydawniczym (ponad 120 tysięcy sprzedanych egzemplarzy), wywołała też jednak wiele kontrowersji. Wojna przyniosła autorce Paszport Polityki w kategorii literatura za „oryginalne spojrzenie na polską rzeczywistość oraz twórcze wykorzystanie języka pospolitego” oraz nominację do nagrody literackiej Nike.

Powieść została przetłumaczona na wiele języków europejskich. Według Christiane Kuhl – artykuł w Die Tageszeitung z 28 marca 2009 – Masłowska sprzedała w Polsce prawie tyle książek co Karol Wojtyła. Sama pisarka skomentowała to tym, że oprócz Wojny, histerycznie i ogromnym kosztem nagłaśnianej przez media, co spowodowało, że na fali medialnego hałasu czytelnicy kupowali coś, czego nie rozumieli i co im uwłaczało, żadna inna jej książka nie osiągnęła spektakularnych nakładów.

W 2003 roku nagrała z zespołem Cool Kids of Death dwie piosenki „Słyszałeś” i „Świat wyszedł z foremki”.

W 2005 ukazała się druga powieść Masłowskiej, Paw królowej, która znowu podzieliła krytyków. Zarzucano jej, że kipi cynizmem, epatuje brzydotą i głupotą, zraża agresywnym językiem, brakiem spójnej fabuły (Wprost), pisano też jednak, że nowa powieść nie gorzej jest napisana niż tamta, stara. I równie desperacka, i równie jadowita (Tygodnik Powszechny). Paw Królowej napisany jest rymowaną prozą stylizowaną na piosenkę hip-hopową, w której Masłowska naśladuje i parodiuje współczesną polszczyznę. Podobnie jak Wojna… Paw królowej zawiera bardzo krytyczny obraz współczesnej polskiej rzeczywistości. Książka otrzymała nagrodę literacką Nike za 2006 r.

W 2006 Masłowska opublikowała swój debiutancki dramat, Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku, który został zaprezentowany publiczności w formie próby czytanej w TR Warszawa (dawniej Teatr Rozmaitości).

Masłowska pisała felietony do „Przekroju”, publikowane pod tytułem „Dziennik z krainy pazłotka”, oraz recenzje książek do „Wysokich Obcasów” (dodatek do „Gazety Wyborczej”). Od początków swojej twórczości współpracowała też z magazynem „Lampa”.

Projekt Alei Pisarzy w Galerii Książki jest realizowany wspólnie z wybitnymi pisarzami, krytykami literatury i pracownikami naukowymi. W kapitule oświęcimskiej Alei Pisarzy zasiada prof. Joanna Papuzińska z Uniwersytetu Warszawskiego, Michał Rusinek, a także prof. Krzysztof Zajas z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aleja Pisarzy dowartościowuje sztukę o najwyższej wartości kulturowej – sztukę słowa, upamiętnia wybitnych, żyjących, polskich pisarzy, którzy osobiście biorą udział w uroczystości odsłonięcia pamiątkowej płyty, ozdobionej ich autografem i wybranym cytatem z ich twórczości.

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .