Dobrze się myśli Sienkiewiczem? Kolejne Demontaże Literatury

Małgorzata Musielak  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   26 września 2016 06:13
Udostępnij

Miejska Biblioteka Publiczna Galeria Książki zaprasza 27 września o godzinie 18 na kolejne spotkanie z cyklu Demontaże Literatury.

O znaczeniu literatury w naszym życiu oraz twórczości noblisty Henryka Sienkiewicza wykład wygłosi profesor Ryszard Koziołek. Literaturoznawca odpowie na pytanie, będące nawiązaniem do jego esejów.

– „Dobrze się myśli Sienkiewiczem?”, czy rzeczywiście dobrze się myśli Sienkiewiczem? I czy należy myśleć Sienkiewiczem. – Porozmawiamy również o tym, czy dalej czytamy dzieła Henryka Sienkiewicza i dlaczego ciągle warto, a nawet trzeba to robić. Poruszone zostaną kwestie stereotypu Henryka Sienkiewicza, jako twórcy literatury przygodowej, mitograficznej, która być może krzepiła i krzepi serca czytelników, ale usypia myślenie. Pochylimy się nad bogactwem zagadek i głębią problematyki twórczości autora Trylogii – zachęcają bibliotekarze.

Profesor Ryszard Koziołek jest literaturoznawcą, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Śląskiego, wybitnym znawcą twórczości Sienkiewicza, jego zainteresowania badawcze oscylują wokół historii i teorii powieści nowoczesnej. Zasiada w jury Literackiej Nagrody „Nike”. W 2010 roku za książkę Ciała Sienkiewicza. Studia o symbolice płci i przemocy otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia, natomiast w 2016 roku ukazał się jego zbiór esejów pt. „Dobrze się myśli literaturą” o literaturze, jako narzędziu, którym posługuje się każdy mówiący (tłumaczący coś, wyrażający własne emocje) człowiek.

Demontaże literatury to projekt realizowany przez Galerię Książki w Oświęcimiu, który zakłada, że tylko trzy kwadranse i nie dłużej trwają rozmowy o literaturze, a ideą przewodnią spotkań jest spojrzenie na teksty literackie z nowych perspektyw. Zapraszamy do uczestniczenia wszystkich miłośników dobrej i pięknej literatury.

Najnowsze realizacje wideo