polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Świętowanie rozpoczął koncert orkiestry dętej z Głębowic pod dyrekcją Włodzimierza Szymanka, który szybko zgromadził tłum ludzi pod sceną. W ich wykonaniu usłyszeliśmy muzykę klasyczną, rozrywkową, marszową, ludową, a nawet taneczną. Orkiestra gra już od 144 lat. Za namiotami dla widzów usadowiło się stanowisko loterii fantowej, do którego stała niekończąca się kolejka, obok było stoisko Stowarzyszenia Doliny Karpia.
Obecni degustowali wspaniałą zupę rybną, karpia wędzonego, pasztet z ryb, można było też zapoznać się z atrakcjami Doliny Karpia. Po drugiej stronie ulicy pełne ręce roboty miało wesołe miasteczko dla dzieci, karuzele, trampoliny, malowanie buzi, cukrowa wata i lody; jak mówi stare powiedzenie „dla każdego coś dobrego”. Na parkingu za budynkiem urzędu dorośli mogli skorzystać z bufetów, zaopatrzonych w różnorodne dania, napoje ciepłe i zimne.
Po koncercie orkiestry z Głębowic, na scenie pokazały się roześmiane buzie przedszkolaków w przepięknych strojach, ćwiczące pod okiem swoich pań z ZSP Nr 1. Wystąpiło siedem grup przedszkolnych, a rodzice zafascynowani swoimi pociechami nie tylko nagrywali występy taneczne i robili zdjęcia, ale spod parasoli bili także gromkie brawa, które szczerze się maluchom należały.
Nieco później, dwa zespoły taneczne, działające przy Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu zaprezentowały ciekawy układ choreograficzny. Na co dzień dzieci trenują z panią Joanną Kobielą w WDK w Głębowicach. Rozdano również nagrody wygrane w gminnym konkursie plastycznym „POLSKA MOJA OJCZYZNA, POLSKA MÓJ DOM”.
Pierwsze miejsce zajęła Emilia Kolasa, drugie miejsce: Tymoteusz Płonka, Lidia Płonka, Jakub Mrzygłód, Aleksander Adamus, Dawid Drabczyk Michalina Zięba, Kacper Drozdowski, Michał Bąbacz. Trzecie miejsce: Nikola Luranc, Kaja Głuszek, Jakub Lis, Malwina Mikuła, Julia Kałat.
Wyróżnienie otrzymali Natalia Domasik, Emil Wysogląd, Matusz Fudala, Wojciech Klęczar, Natasza Makuch, Maria Luranc, Miłosz Biesik, Adam Domasik, Aleksandra Słomka, Anna Sala, Sławomir Cinal.
Grupa śpiewała covery grupy Abba. Wokaliści oprócz przygotowania muzycznego wyróżniają się na scenie umiejętnościami tanecznymi i aktorskimi, do złudzenie przypominają oryginał. Podczas godzinnego koncertu można było poczuć „klimat tamtych lat”, czyli lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte. Szwedzki zespół miał ogromny wpływ na kulturę właściwie w całej Europie, również ten wpływ zaznaczyli w Polsce. Usłyszeliśmy: Dancing Queen, Mamma Mia, Honey-Honey, Many, many, many i inne przeboje.
Publiczność powitała zespół Fenix entuzjastycznie, gdyż każdy osieczanin powyżej 40-stki zna kapelę z wesel, ślubów, uroczystości gminnych, z przygrywania na zabawach tanecznych. To zespół, który na swoim koncie ma setki zagranych i udanych imprez. Na osieckiej estradzie wystąpili z coverami piosenek i melodii znanych zespołów światowej klasy.
Występ zespołu Akuart, mimo deszczu i chłodu, był wyjątkowo udany. Artyści z Bielska-Białej wystąpili w biało-czerwonych koszulkach, by podkreślić, że sercem i duchem wspierają reprezentację Polski na Mistrzostwach w Rosji, gdyż ich występ odbywał się w tym samym czasie, co mecz piłki nożnej. Akurat nie zawiódł osieczan, w przeciwieństwie do piłkarzy.
Energiczni i zabawni z wdziękiem zagrali swoje największe przeboje Lubię mówić z tobą, Droga długa jest, Dyskoteka gra czy utwory z najnowszej płyty Nowy lepszy świat. Jeden z członków zdradził, że mieszka w Malcu i nigdy jeszcze nie grał tak blisko domu. Ulewa czekała na koniec koncertu i dokładnie wtedy ludzie szybko schronili się pod dachem budynku sali gimnastycznej, by czekać na kolejne show.
Dla fanów i amatorów muzyki Dżemu przygotowano stoisko z pamiątkami. Można było zakupić koszulki, płyty i gadżety z logo zespołu. Dżem postawił poprzeczkę bardzo wysoko. Dwa dni dobrej zabawy zakończyły się pokazami fajerwerków.