31. ULICA. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych

Marcin Cichowski  |   Kultura i rozrywka  |   3 lipca 2018 06:21
Udostępnij

W piątek 6 lipca o godzinie 17 w sercu Oświęcimia rozpocznie się 31. ULICA. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych.

Tematem 31. ULICY będzie przybliżenie polskiemu widzowi najnowszych koncepcji, motywów i trendów teatru ulicznego z azjatyckiego obszaru kulturowego.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu będziemy szukać, pod hasłem „Wiatr od Wschodu”, odpowiedzi na pytanie – na ile azjatycki teatr uliczny, plenerowy, inspiruje się kulturą europejską (teatrem), a na ile stanowi samodzielną jakość wyrosłą z tradycji Wschodu. Ważne jest również kryterium stricte geograficzne – celem organizatorów jest pokazanie teatrów ulicznych i plenerowych tworzących swoje spektakle na Wschód od Europy.

Chcemy także pokazać na ile obrzędowość – bardzo żywa w kulturze Wschodu – może mieć wpływ na język teatru. Fascynujące może być zderzenie dwóch odmiennych sposobów myślenia o teatrze – europejskiego i azjatyckiego.

Liczymy, że z takiej artystycznej konfrontacji wielką korzyść odniesie polski widz, a artyści z Azji uzyskają wspaniałą szansę poznania kultury europejskiej i promowania swojej twórczości.

Szczególnie mocnym akcentem festiwalu będzie prezentacja teatru południowokoreańskiego w jego najlepszych odsłonach. W trzydziestoletniej historii festiwalu nie występował ani jeden zespół południowokoreański. Tak silna obecność koreańskiego teatru jest czymś wyjątkowym nie tylko dla Krakowa, ale także w skali całej Polski.

Oddzielny segment prezentacji stanowią propozycje teatru familijnego adresowanego do dzieci i do rodziców. Planowane są również warsztaty, pokazujące techniki teatru wschodniego, a także spotkania wokół tematu teatru azjatyckiego.

ULICA – Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych

Jest jednym z najstarszych w tej część Europy wydarzeniem, poświęconym światowemu teatrowi plenerowemu. Organizowany przez Teatr KTO od 1988 roku stał się rozpoznawalny w Polsce i na świecie, z coroczną widownią rzędu 60-100 tys. osób.

Każdego roku na 4 dni lipca Kraków zmienia się w wielką plenerową scenę, a sztuka wychodzi poza budynki teatralne, galerie czy muzea. Festiwal koncentruje na krakowskich placach zarówno mieszkańców miasta i regionu, jaki i licznie przybywających w tym czasie do Krakowa turystów z całego świata.

Podczas 4-dniowego święta teatralnego, na najpiękniejszych scenach plenerowych Krakowa (Rynek Główny, Mały Rynek, Rynek Podgórski, Park Jordana, Park Bednarskiego), stutysięczna widownia podziwiać będzie około 80 wydarzeń teatralnych.

Program

16.30 – Duo Looky, Izrael
spektakl: The Happy Hour Show
Stojąc przy mobilnym barze, barman i kelnerka snują marzenia o sławie w świecie cyrku.
W akrobatycznej komedii o szybkiej akcji duet Looky wykonuje oryginalne i nowatorskie popisy, takie jak balansowanie w baletkach z puentą na butelkach czy jazda we dwoje na rowerze jednokołowym.

17.30 – Jay Che Jia Jun (Singapur)
spektakl: Ping-pongowy cyrk
Jay Che jest dobrze zaznajomiony z muzyką, co pozwala mu łączyć żonglowanie piłeczkami pingpongowymi z grą na ksylofonie, co jest unikalnym widowiskiem nigdy wcześniej przez nikogo nie wykonywanym.

18 – Kijowski Teatr Uliczny „Highlights” (Ukraina, Polska)
spektakl: Korowód tańca
Kolorowe kostiumy, mistrzowskie popisy na szczudłach, humor i wesołość – „Korowód tańca” wciąga publiczność do zabawy i tworzy niepowtarzalną karnawałową atmosferę, w której dominuje muzyka flamenco, rock & roll, pop dance, a nawet ukraińska hołubka.

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .