polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
godz. 18 – Przystanek Teatr Orbis Tertius – Trzeci Teatr Lecha Raczaka „Podróże przez sny. I powroty.”
godz. 19.30 Anty-Salon Poezji Anna Adamowicz
godz. 20.30 Niszowe Studio Dźwięku (koncerty plenerowe) Sławek Krzanowski Snow Krzywa Alternatywa
Orbis Tertius – Trzeci Teatr Lecha Raczaka
„Podróże przez sny. I powroty.” to muzyczny spektakl w reżyserii i na podstawie tekstów Lecha Raczaka, prezentowanych przez Wojciecha Siedleckiego i zilustrowanych muzyką Trio Targanescu.
W spektaklu spotykają się niezwykłe, pozornie tylko prozatorskie relacje, niemal raporty ze snów Lecha Raczaka i muzyczna poezja Targanescu. Muzyka jest nie tylko tłem do sennych opowieści, ale staje się niepokojącym, zapadającym w pamięć hołdem dla pamięci, poezji, rozstań ostatecznych.
Reżyser, autor scenariuszy teatralnych, dramaturg. W 1964 roku był współzałożycielem Teatru Ósmego Dnia, później, do lat 90. – kierownikiem artystycznym i reżyserem przedstawień tego zespołu. Wraz z nim zapoczątkował w Polsce okres teatralnej kontestacji – artystyczny protest przeciw nadużyciom władzy, skostniałym strukturom społecznym i stereotypowi w sztuce.
Był dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego w Poznaniu, dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta. Współpracował z licznymi niezależnymi zespołami w Polsce i za granicą. Reżyserował na deskach wielu teatrów dramatycznych, był nauczycielem akademickim. Założona przez niego w 2013 roku Fundacja Orbis Tertius, a wraz z nią Trzeci Teatr, nastawione są m.in. na wspieranie, ochronę i propagowanie twórczości teatralnej oraz aktywności kulturalnej, a także opiekę nad dorobkiem artystycznym Lecha Raczaka. Zmarł nagle 17 stycznia 2020 roku.
Muzyka Targanescu sytuuje się na przecięciu folku, kameralistyki rockowej, improwizacji i muzyki obrazowej. Członkowie zespołu – Katarzyna Klebba (skrzypce, altówka), Paweł Paluch (fagot, kontrafagot, surna, instrumenty klawiszowe), Arnold Dąbrowski (fortepian, instrumenty klawiszowe) są absolwentami Poznańskiej Akademii Muzycznej. Jednak w klasyce było im za ciasno, zaczęli szukać własnych dróg – w eksperymentalnych grupach muzycznych: Reportaż, Kultikula, Mandala, w offowych teatrach: Teatr Ósmego Dnia, Teatr Cinema (Polska), Footsbarn Theatre (Francja), Ton und Kirchen Theater (Niemcy). Oni sami niechętnie nazywają swoją muzykę – wolą, by mówiła sama za siebie. Ostatnio spodobało im się określenie, którego użył jeden z ich przyjaciół – Muzyka Drogi.
Anna Adamowicz
Urodziła się w 1993 w Lubinie, mieszka i pracuje we Wrocławiu. Diagnostka laboratoryjna, poetka, autorka tomów „Wątpia” (2016), „Animalia” (2019) oraz „Nebula”. Nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia, wyróżniona Nagrodą Poetycką im. Wisławy Szymborskiej. Tłumaczona m.in. na słoweński, czeski, angielski, rosyjski, węgierski.
Sławek Krzanowski
Wokalista, gitarzysta, autor muzyki oraz testów. W przeszłości związany z zespołami Lumines oraz Lord, z którym nagrał płytę ,, Podróże”. Obecnie działa jako artysta solowy. Melodyjne piosenki, osobiste teksty, specyficzna muzyczna wrażliwość to znaki rozpoznawcze muzyka z Brzeszcz.
Jest uczestnikiem ogólnopolskiego programu dla artystów ,,Tak BrzmiMiasto” inkubator. Do tej pory ukazały się trzy dobrze przyjęte single artysty, a obecnie trwają prace nad pierwszą solową płytą.
Snow
Zespół powstał końcem 2018 roku, zaczął wspólnie tworzyć dźwięki jako grupa czterech przyjaciół, którzy wcześniej grali w różnych składach. Z czasem powstało kilka autorskich utworów, a finalnie zespół SNOW, który tworzy klasyczne brzmienie rocka z dawką alternatywy.
Krzywa Alternatywa
Po roku przerwy, spowodowanej pandemią, zespół powrócił do działalności. Rok 2021 jest rokiem szczególnym, ponieważ w tym roku Krzywa Alternatywa obchodzi 35. rocznicę powstania. Po tak długiej przerwie cieszy każdy koncert, a zwłaszcza na oświęcimskiego ziemi.