Pascha wielkanocna

Tubywalcy  |   Kulinaria  |   4 kwietnia 2015 08:51
Udostępnij

Tematem dzisiejszej wędrówki po światowych przepisach jest pascha wielkanocna. Przepis przywędrował do nas ze wschodu, Rosji i Ukrainy. Pascha to zaledwie kilka składników, które w połączeniu dają słodki deser.

Trudno o bardziej wielkanocny przepis, gdyż wszystko ma swoje ukryte znaczenie:
– mleczna baza oraz jajka – wiosenne odradzanie się przyrody
– bakalie – dobrobyt
– kształt piramidy – grób Chrystusa

Bez względu na to, czy jesteśmy zwolennikami doszukiwania się ukrytych znaczeń, czy też nie, warto wypróbować ten przepis. Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zagłębili się w wartości odżywcze składników.

– Żółtka – zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, zapobiegają odkładaniu się płytki miażdżycowej, zawarta w nich luteina usprawnia pracę mózgu, koncentrację i pamięć, a także zapobiega uszkodzeniom siatkówki, gdyż działa jak swoisty filtr przeciwsłoneczny.

Dodatkowo spowalnia proces starzenia i chroni przed nowotworami. Chcecie więcej? Proszę – są pełne witaminy D, która wzmacnia kości i skórę. Zawierają witaminy B, wspomagające przemianę materii, funkcjonowanie układu nerwowego oraz panowanie nad stresem. Zawierają sporo żelaza, więc poleca się je osobom z anemią.

– Twaróg – zawiera mnóstwo białka, magnezu i wapnia. Aby jednak wapń i witaminy były dobrze przyswajane potrzebny jest tłuszcz, więc wybierajcie twaróg tłusty lub półtłusty, a półki „light” omijajcie szerokim łukiem.

Co potrzeba?

Cztery żółtka, 120 gram cukru, 100 ml kremówki 36%, 500 g półtłustego twarogu, 100 g masła w temperaturze pokojowej, ziarna z laski wanilii oraz bakalie.

Jak przygotować?

Przygotowujemy twaróg, mieląc go w maszynce, jeśli nie mamy maszynki, można zrobić to blenderem. Żółtka i cukier umieszczamy w rondlu. Mieszając, podgrzewamy aż do momentu rozpuszczenia cukru, można dodać cukier puder, co przyspieszy cały proces.

W trakcie dolewamy kremówkę i nadal podgrzewamy, pilnując, by nie doprowadzić do wrzenia, a jedynie do zgęstnienia. Masę przelewamy do miski, dodajemy wcześniej przygotowany twaróg, masło i ziarna wyskrobane z laski wanilii. Wszystko starannie miksujemy. Na koniec dodajemy bakalie (u nas są to suszone owoce, domowa skórka pomarańczowa, siekane migdały, orzechy) i mieszamy łyżką.

Teraz przechodzimy do zajęć techniczno-praktycznych. Zakładamy, że, tak jak my, nie posiadacie tradycyjnego naczynia do wykonania paschy. Dlatego jak większość Polaków używamy do paschy zwykłego sitka.

Sitko wykładamy gazą i umieszczamy je nad miseczką, do której swobodnie będzie mogła ściekać serwatka. Wlewamy do niego przygotowaną masę, zakrywamy gazą i talerzykiem, obciążamy i wkładamy do lodówki na kilkanaście godzin.

Następnego dnia odwijamy paschę, przykładamy talerz, delikatnie odwracamy i ściągamy gazę.

Kolejne etapy

– dla cierpliwych – dekorujemy
– dla niecierpliwych – zjadamy

Smacznego

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .