Młodzieżowy Rajd Rowerowy trasą Miejsc Pamięci – FOTO

Marcin Cichowski  |   Edukacja,Fakty  |   3 lipca 2018 16:22
Udostępnij

Młodzieżowa sekcja strażacka Ochotniczej Straży Pożarnej Bór oraz miejscowa młodzież wybrali się na rowerowy rajd. Poznali przy tym Miejsca Pamięci związane z niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym i zagłady KL Auschwitz, które znajdują się w gminie Brzeszcze.

Pierwszym Miejscem Pamięci był budynek Karnej Kompani Kobiet Frauen Strafkompanie KL Auschwitz-Bor/Budy utworzonej w czerwcu 1942 roku, w którym podczas wojny kwaterowały więźniarki tego podobozu.

Kolejnym etapem poznawania historii na rowerach był podobóz KL Auschwitz-Jawischowitz i zwiedzanie zabytkowego budynku oryginalnej obozowej łaźni. Cykliści poznali historię podobozu. Był to podobóz męski KL Auschwitz utworzony w 1942 r. Osadzeni w nim więźniowie z całej ówczesnej okupowanej Europy pracowali w dwóch kopalniach, w Brzeszczach i Jawiszowicach.

Kolejnym historycznym przystankiem był cmentarz komunalny w Brzeszczach, gdzie młodzież uczciła przed pomnikiem pamięć ofiar Marszu Śmierci kompleksu obozowego KL Auschwitz z 1945 r. Od 17 do 21 stycznia 1945 roku. główną drogą  przez Brzeszcze przeszło około 25 tysięcy więźniów. W związku ze zbliżającą się do Oświęcimia Armią Czerwoną Niemcy ewakuowali cały obóz KL Auschwitz.

Młodzi cykliści zatrzymali się także pod kopalnią w Brzeszczach, by poznać historię sięgającą 1903 roku, aż po czasy niemieckiej okupacji.

W drodze powrotnej młodzi odkrywcy historii poznali miejsce tzw. ”Potyczki na Borze”. 3 grudnia 1944 roku w Brzeszczach Borze przebywało w domu Zdrowaków czterech partyzantów z oddziału AK „Sosienki”, byli oni uciekinierami z KL Auschwitz.

Podczas kolejnego przystanku pod kaplicą na Borze prowadzący ten rajd Przemek Wawrzyński pokazał młodzieży, gdzie dokładnie znajdował się w Brzeszczach Borze podobóz męski Wirtschaftschow KL Auschwitz-Bor/Budy, założony w marcu 1941 roku.

Kolejnym Miejscem Pamięci w Brzeszczach Borze to założony pod koniec 1944 roku, po drugiej stronie obozu męskiego podobóz dla więźniarek kobiet Frauen Konzentrationslager KL Auschwitz-Bor/Budy.

 

Najnowsze realizacje wideo