polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fot. materiały prasowe
Projekt był ściśle związany rocznicą zakończenia drugiej wojny światowej i uczestniczyła w nich młodzież ze szkół muzycznych w Oświęcimiu, Wissembourg i Landau. Wspólnie wysyłali sygnał wolności i międzynarodowego porozumienia.
Młodzi muzycy zagrali wspólnie koncert „Trójkąt Weimarski młodzieży – muzycznie ożywiony” w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Oświęcimiu, a później w sali koncertowej Filharmonii Śląskiej im. H.M Góreckiego w Katowicach.
„Podczas występów młodzi artyści przemówili językiem nieznającym granic, językiem muzyki. Obok klasycznych i popularnych utworów, w programie znalazła się specjalna aranżacja utworów wolnościowych tych trzech narodów” – relacjonuje Jolanta Brandys, koordynatorka projektu z sekcji instrumentów smyczkowych i gitary w Państwowej Szkole Muzycznej w Oświęcimiu.
Oprócz koncertów projekt obejmował wizyty w miejscach pamięci związanych z drugą wojną światową.
Tym razem młodzież zaprezentowała się między innymi w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, na Zamku Hambach, w Hohenstaufensaal w Annweiler am Trifels oraz w Centrum Kultury La NEF w Wissembourgu.
„Młodzież miała okazję wziąć udział w wizytachw Alzacji i Palatynacie z Fortem Schoenenburg, zapoznać się z historią festiwalu w Zamku Hambach, w dawnym cesarskim mieście Speyer oraz w Parlamencie Europejskim w Strasburgu” – dodaje Jolanta Brandys.
Jolanta Brandys współpracowała z Matthias Bahr a Uniwersytetu Koblenz w Landau, dyrektorem szkoły muzycznej w Landau Adrian Rinck oraz Joanną Klęczar, dyrektorka Młodzieżowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.
Orkiestrę przygotował Zbigniew Hałat, a dyrygował nią Marc Bender.