Czy da się odczarować Oświęcim? Przyjdź na galę i sprawdź

Jola Wodniak  |   Edukacja  |   24 października 2018 18:39
Udostępnij

O tym, jak daleko sięga historia Oświęcimia przekonała się młodzież podczas projektu „Odczarowany Oświęcim”.  Zwieńczeniem ich pracy będzie Odczarowana Gala.

W piątek 26 października o godzinie 17 w auli świętego Wawrzyńca w Miejskiej Bibliotece Publicznej Galeria Książki w Oświęcimiu rozpocznie się podsumowanie pracy młodzieży.

„Gdyby spytać mieszkańców Oświęcimia albo innych obywateli świata, z czym kojarzy im się nazwa Oświęcim, większość pewnie odpowiedziałaby, że z II wojną światową i obozem koncentracyjnym KL Auschwitz” – informuje Fakty Oświęcim Barbara Dejko, jedna z pomysłodawczyń projektu „Odczarowany Oświęcim”.

800-letnia historia Oświęcimia

Pasjonaci miasta zapewne z oburzeniem krzyknęliby, że to nieprawda, że Oświęcim ma wielowiekową piękną historię, o której nie można zapominać. Dlatego powstał projekt „Odczarowany Oświęcim”. Był skierowany do młodzieży w wieku 12-19 lat, a jego założeniem było pokazanie młodym ludziom, że miasto, w którym żyją, ma wielowiekową tradycję, a okres drugiej wojny światowej to jedynie wycinek jego ponad 800-letniej historii.

„Odczarowywanie Oświęcimia miało kilka płaszczyzn. Uczestnicy poznali jego historię od królewskiego miasta, aż po współczesność” – relacjonuje Alina Kwarciak, która miała wpływ na kształt projektu – „Weszli w przeszłość licznej kiedyś na tym terenie społeczności żydowskiej. W czasie warsztatów genealogicznych poznali sposoby badania historii swoich rodzin. 

Warsztaty pomocnicze

W poznaniu i uświadomieniu pomogły warsztaty pomocnicze. Uczestnicy warsztatów mieli okazję sfotografować miejsca, które znają i skonfrontować je ze zdjęciami z przeszłości. 

„Warsztaty filmowe były okazją do uwiecznienia szlaku, jaki stworzyli uczestnicy w poznawaniu miasta. Bo to oni właśnie są autorami mapy miejsc, które warto zobaczyć w Oświęcimiu i pokażą je w taki sposób, aby zachęcić swoich kolegów do odwiedzania ich” – dodaje Bartosz Gajda, współtwórca projektu – „Warsztaty literackie to propozycja dla tych, którzy nie boja się pióra. Ich zadaniem będzie zatrzymanie na kartce w formie słów piękna i niezwykłości tego, co poznają, a jednocześnie reklama Oświęcimia w mediach. 

Wystawa prac młodzieży

Czy udało się młodzieży odczarować Oświęcim? To wszystko okaże się w piątek 26 października w bibliotecznej auli, podczas Odczarowanej Gali. Fotografie, które powstały w czasie zajęć będzie można podziwiać na wystawie w Oświęcimskim Centrum Kultury. 

„Trzeba mieć nadzieję, ze posiane nasionko wykiełkuje i spowoduje, że Oświęcim będzie jawił się jako miasto królewskie, dumne i warte zobaczenia” – dodaje Barbara Dejko.

 

Najnowsze realizacje wideo