Regulamin rozgrywek Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej w Oświęcimiu.

Paweł Obstarczyk  |   Piłka nożna  |   14 listopada 2015 11:17
Udostępnij

Objęliśmy patronatem medialnym rozgrywki Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej w Oświęcimiu. Prezentujemy jej regulamin.

1. W rozgrywkach Ligi Amatorskiej mogą uczestniczyć tylko zawodnicy będący członkami Stowarzyszenia, którzy mają ukończone 18 lat. W rozgrywkach (wszystkich podlegających Stowarzyszeniu) dopuszcza się udział maksymalnie dwóch zawodników zrzeszonych do A klasy włącznie. Pozostała część zespołu musi się składać z zawodników niezrzeszonych w klubach piłkarskich w sezonie 2015/2016 tzn., że nie zagrali w oficjalnych rozgrywkach ani jednej minuty. Złamanie powyższego punktu skutkuje karą nałożoną na drużynę w postaci odjęcia wszystkich zdobytych punktów i oddania meczów walkowerem na korzyść drużyn przeciwnych do momentu ujawnienia takiego zawodnika. Jeżeli drużyna złamie powyższy punkt regulaminu po raz drugi, automatycznie zostanie usunięta z ligi. Zawodnicy zrzeszenie raz zgłoszeni nie mogą się zmienić podczas całych rozgrywek i muszą być oznaczeni na liście zgłoszeniowej literką „Z”.

2. Ilość zawodników występujących na parkiecie to 4 w polu + 1 bramkarz.

3. Zawodnicy uczestniczą w rozgrywkach na własną odpowiedzialność i w razie nieszczęśliwych wypadków, kontuzji itp. nie mogą wnosić pretensji do Stowarzyszenia.

4. Do rozgrywek można zgłosić maksymalnie 20 zawodników. W Pucharze Ligi mogą występować tylko zawodnicy widniejący na listach zgłoszeniowych drużyn. Istnieje możliwość posiłkowania się w Pucharze Ligi zawodnikami z innych drużyn, ale tylko w wypadku gdy drużyna tego zawodnika nie bierze udziału w tym Pucharze.

5. Drużyna, która odda dwa mecze walkowerem będzie automatycznie usunięta z ligi bez zwrotu wpisowego. Zawodnicy takiej drużyny mogą zasilić inne drużyny w trakcie trwania rozgrywek, ale nie później niż do końca I rundy. Sytuacja taka nie będzie mogła mieć miejsca po rozegraniu pierwszego meczu II rundy ( dotyczy również wycofania się drużyny z rozgrywek ).

6. Regulamin nie dopuszcza do zmian godzin i terminów zawodów wyznaczonych przez organizatora, czyli OSSA.

7. Obuwie sportowe zawodników musi mieć jasną podeszwę (wymóg właściciela hali sportowej).

8. O kolejności w tabeli decyduje kolejno: ilość punktów, bezpośredni pojedynek, stosunek bramek, większa ilość zdobytych bramek.

9. Czas trwania zawodów wynosi 2 x 20 minut bez przerwy (czas tylko na zmianę stron).

10. Drużyna nie może występować w składzie mniejszym niż 4 zawodników.

11. Gdy drużyna zostanie zdekompletowana sędzia kończy zawody.

12. Jeżeli istnieje podejrzenie, że któryś z uczestników zawodów znajduje się pod wpływem alkoholu sędzia ma prawo takiego zawodnika nie dopuścić do udziału w zawodach bądź uniemożliwić mu kontynuowanie dalszej gry.

13. Przepisy zezwalają na stosowanie kar indywidualnych takich jak: 2 lub 4 minut i czerwona kartka:

– drużyna, która gra w osłabieniu i straci bramkę może uzupełnić skład, w przypadku gdy na karze znajdował się więcej niż jeden zawodnik, drużyna może uzupełnić skład o jednego zawodnika, w przypadku kary 4 min. po stracie bramki drużyna nie uzupełnia składu.
– kara obustronna (2 min.) zawodników drużyn przeciwnych nie anuluje się (tzn. drużyna nie uzupełnia składu) po stracie bramki żadnej z drużyn (obustronna tzn. zawodnicy otrzymują ja w tej samej przerwie w grze).
– gdy zawodnik zostanie wykluczony (czerwona kartka) drużyna gra w osłabieniu przez 5 minut i po stracie bramki nie uzupełnia składu.
– zawodnik wykluczony (czerwona kartka) nie może występować w jednej kolejce.
– wszystkie osoby towarzyszące drużynom (trenerzy, kierownicy, koordynatorzy) zobowiązani są do odpowiedzialnego zachowania. Jeżeli sędzia uzna ich zachowanie za niesportowe bądź nieodpowiedzialne może ukarać taką drużynę jedną z kar indywidualnych a osobę taką usunąć z najbliższego otoczenia pola gry.
– gdy ukarany zawodnik zachowuje się ordynarnie, ubliża sędziemu lub innym zawodnikom, używa niecenzuralnych zwrotów itp. – zostaje wykluczony (czerwona kartka) i otrzymuje karę zawieszenia na 5 meczy, Zarząd Stowarzyszenia może nałożyć na niego lub drużynę karę wyższą w zależności od ciężaru przewinienia.
– gdy dojdzie do rękoczynów, czy też samego „podniesienia ręki” na sędziego lub innych zawodników, Zarząd Stowarzyszenia ustala karę indywidualną zawieszenia na 10 meczy.
– jeżeli sytuacja ma miejsce ponownie zawodnik zostaje usunięty z rozgrywek i Stowarzyszenia (długość obowiązywania kary ustala Zarząd Stowarzyszenia).
– gdy w jednej drużynie karę wychowawczą otrzyma więcej niż jeden zawodnik, opuszczają oni plac gry, a drużyna może uzupełnić skład do 4 zawodników innymi zawodnikami, jeżeli tacy przebywają na ławce rezerwowych, wówczas kolejne kary są odłożone w czasie.
– nałożona kara indywidualna lub drużynowa obowiązuje i przechodzi na wszystkie kolejne rozgrywki organizowane przez OSSA (liga, puchar, turnieje itd.).
– rozmyślne, złośliwe i notoryczne naruszanie przepisów gry obliguje sędziego do zakończenia zawodów. Decyzję, co do zaistniałej sytuacji podejmuje Zarząd Stowarzyszenia.
– każdy członek stowarzyszenia jest odpowiedzialny za swoje zachowanie, bez względu na to czy gra mecz czy jest na zawodach prywatnie, jeżeli zachowanie zawodnika nie biorącego udziału w zawodach będzie niewłaściwe bądź naganne zostanie on ukarany przez Zarząd Stowarzyszenia w takim samym wymiarze jak zawodnik występujący na boisku włącznie z wykluczeniem ze Stowarzyszenia.

14. Odległość muru i zawodników drużyny przeciwnej od piłki wynosi:

* przy rzucie wolnym – 3 metry
* przy rzucie rożnym – 3 metry
* przy aucie – 2 metry

15. Rzut z autu jest rzutem pośrednim, co oznacza że bezpośrednio z autu nie można zdobyć bramki.

16. Zmiany zawodników są dokonywane w systemie hokejowym bez ograniczeń – zawodnik rezerwowy wchodzi na boisko dopiero po zejściu zmienianego kolegi w tym samym miejscu. Gdy na boisku znajduje się więcej zawodników jednej drużyny, sędzia winien przerwać grę i nałożyć na drużynę 2 minuty kary.

17. Piłki na spotkania zabezpiecza organizator rozgrywek.

W rozgrywkach można używać tylko piłki skórzanej rozmiar – 4.

18. Bramka nie może być zdobyta ręką przez bramkarza.

19. Podanie piłki rozmyślne do własnego bramkarza ( dotknięcie piłki rękami przez bramkarza ) karane jest rzutem karnym dla drużyny przeciwnej.
20. Nie wolno grać wślizgiem:

* gdy zawodnik zagra wślizgiem i trafi w piłkę drużyna zostaje ukarana rzutem wolnym bezpośrednim.
* gdy zawodnik podczas wślizgu nie trafi w piłkę lecz w nogi przeciwnika to oprócz kary zespołowej (rzut wolny bezpośredni) sędzia nałoży na zawodnika karę indywidualną (2 min., 4 min. lub czerwoną kartkę).

21. Rzut karny wykonywany jest z linii 7 metra.

22. Zabrania się gry ciałem, gwałtownego atakowania przeciwnika, szczególnie drabinkach, ścianach, ławkach itp.

23. Bramka może być zdobyta, gdy ostatni zagra zawodnik obu drużyn będący na boisku – jeżeli piłka odbije się od ściany, sufitu, publiczności lub kosza i wpadnie do bramki to taka bramka nie może być uznana przez sędziego.

24. Gdy piłka odbije się od sufitu grę wznawia rzutem pośrednim przeciwko drużynie, której zawodnik ostatni dotknął piłkę. Jeżeli ma to miejsce w polu bramkowym gra wznawiana jest z linii pola bramkowego.

25. Reszta postanowień dotyczących gry zgodnie z przepisami PZPN.

26. Drużyna musi posiadać jednolite stroje, bądź założyć „oznaczniki” (dostępne u sędziów) w kontrastującym kolorze do drużyny przeciwnej. Jeżeli jakiś zawodnik pozbawiony będzie regulaminowego stroju sędzia może nie dopuścić go do meczu.

27. Wszystkie protesty muszą być składane drogą pisemną do Zarządu Stowarzyszenia. Decyzja Zarządu zostaje podjęta na skutek głosowania zwykłą większością głosów, przy czym jeżeli członek Zarządu jest stroną w sporze nie może głosować. Decyzja Zarządu jest nieodwołalna.

28. Wpisowe wraz ze składką członkowską musi być uregulowane przed rozpoczęciem pierwszego meczu pod rygorem wykluczenia z rozgrywek.

29. Zabrania się palenia tytoniu oraz spożywania napojów alkoholowych na terenie obiektów, na których odbywają się zawody. Nie zastosowanie się do powyższego może doprowadzić do nałożenia kar indywidualnych na zawodnika lub drużynę.

30. Kary nakłada Zarząd Stowarzyszenia. Od nałożonych kar nie przysługuje odwołanie.

31. Jeśli są jakieś nieścisłości lub niezrozumienia przepisów – wyjaśnień udziela Zarząd Stowarzyszenia „OSSA”.

32. Za zakończenie sezonu przyjmuje się dzień, w którym zostaną rozdane nagrody za dane rozgrywki.

Organizator Ligi – Stowarzyszenie „OSSA” Oświęcim