polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Obozowe zdjęcie Tadeusza Sobolewicza. Fot. Muzeum Auschwitz
Zmarł Tadeusz Sobolewicz, były więzień Auschwitz. Miał 90 lat. Odszedł w Krakowie, gdzie 5 listopada spocznie na Cmentarzu Rakowickim.
Urodził się 25 marca 1925 roku w Poznaniu. Za działalność konspiracyjną został aresztowany w 1941 roku i był więziony w KL Auschwitz, gdzie dostał numer obozowy 23053. Później trafił do innych obozów koncentracyjnych, między innymi, w Buchenwaldzie, Flossenbürgu i Mülsen. W tym ostatnim uległ ciężkiemu poparzeniu w czasie buntu więźniów. Wyzwolenia doczekał w maju 1945 roku.
Jego ojca Stanisława, legionistę Józefa Piłsudskiego i majora Wojska Polskiego, również więziono w KL Auschwitz (nr obozowy 23387), gdzie zginął 20 czerwca 1942 roku. Z kolei matka Anna była więźniarką KL Ravensbrück (nr obozowy 7256). Po wyzwoleniu w maju 1945 roku powróciła do Polski.
Tadeusz Sobolewicz po wojnie przez ponad półtora roku przebywał Niemczech. Kiedy wrócił do Polski, ukończył studia aktorskie i pracował w teatrach: Słowackiego w Krakowie, Współczesnym we Wrocławiu i Wyspiańskiego w Katowicach. Był też autorem licznych publikacji o tematyce obozowej, w tym książek „Wytrzymałem więc jestem” i „Mieć kogoś”.
Podczas wizyty papieża Benedykta XVI w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau w 2006 roku, Tadeusz Sobolewicz, był jednym z 31 byłych więźniów, którzy witali następcę Jana Pawła II przy Ścianie Straceń na dziedzińcu bloku 11. Ojciec Święty oddał tam hołd zgładzonym przez Niemców.
Tadeusz Sobolewicz na przestrzeni ostatnich lat wielokrotnie spotykał się z młodzieżą polską i niemiecką w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży oraz Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Praca edukacyjna, którą prowadził z młodymi ludźmi, przyczyniała się do porozumienia obydwóch narodów.