polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
W niebo poleciało kilkadziesiąt gołębi. Fot. Paweł Wodniak
Młodzież z oświęcimskich szkół zebrała się w samo południe na Rynku Głównym w Oświęcimiu. Młodzi mieszkańcy Miasta Pokoju uczcili Międzynarodowy Dzień Pokoju.
Święto ustanowiło Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Oficjalnie pierwszy raz obchodzono je 21 września 2002 roku. Święto rozpoczyna zawsze sekretarz generalny ONZ, uderzając w Dzwon Pokoju przed siedzibą organizacji w Nowym Jorku. Dzwon, na którym widnieje napis „Niech żyje absolutny pokój na świecie” jest jedną z 50 kopii dzwonu ze zniszczonej przez bombę atomowa japońskiej Hiroszimy.
Na Międzynarodowy Dzień Pokoju młodzież przygotowała apel, który odczytała Ewa Góralczyk, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Oświęcim. Chwilę później Ewa i wiceprezydent Maria Pędrak wypuściły w niebo białe gołębie, za którymi pofrunęło kilkadziesiąt ptaków, będących symbolem pokoju.
Oto treść apelu:
Spotkaliśmy się dzisiaj na oświęcimskim rynku, aby zaapelować do wszystkich ludzi dobrej woli o pokój na świecie.
Jedną z największych wartości dla każdego człowieka bez względu na rasę, wyznanie czy poglądy jest życie. Tylko świat bez wojny i przemocy może uszanować wartość ludzkiego życia.
Niestety wielu rejonach świata toczą się dziś wojny. Bardzo często wojna najbardziej doświadcza tych, którzy nie mogą bezpośrednio przeciwstawić się bezsensownej walce i przemocy. Są to przeważnie dzieci, kobiety oraz ludzie starsi. Każdego dnia giną w wyniku bombardowań, egzekucji oraz prób wydostania się z „piekła”, w którym żyją.
Nie da mówić się o pokoju, jeżeli w naszych głowach i sercach nie potrafimy szanować drugiego człowieka. Szacunku tego nie można ograniczać i dzielić ludzi na lepszych i gorszych. Nasze miasto jest najlepszym dowodem na to, do czego może doprowadzić pogarda wobec drugiego człowieka. Tragedia Auschwitz byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego niestety dzisiaj nie przemawia do wszystkich.
Dlatego dzisiaj młodzież oświęcimska mówi głośno i stanowczo: Dosyć wojny i przemocy na świecie! Dosyć zabijania! Dosyć pogardy wobec człowieka i dzielenia ludzi na lepszych i gorszych!
„Pokój to nie jest coś, czego pragniemy, lecz coś, co czynimy, co stwarzamy, coś, czym jesteśmy, i coś, co wokół rozdajemy”.