Co dalej z kopalnią Brzeszcze?

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   20 lipca 2015 16:39
Udostępnij

Beata Szydło, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na premiera przyszłego rządu i Jarosław Grzesik z górniczej Solidarności rozmawiali w poniedziałek o przyszłości górnictwa. Czy nowa strategia będzie miała wpływ na kopalnię w Brzeszczach? Nie wiadomo, bo Szydło i Grzesik nie podzielili się z mediami informacjami z tego spotkania.

– Beata Szydło i szef górniczej Solidarności byli zgodni co do tego, że rząd PO-PSL ma strategię, ale „zwijania górnictwa”. Tymczasem, jak zapewniała media poseł Szydło, PiS ma strategię rozwoju górnictwa węgla kamiennego – informuje portal górniczy nettg.pl

Pierwsze robocze już spotkanie związkowców, polityków i ekspertów PiS ma nastąpić w przyszły poniedziałek. Wtedy też pewnie interesowani omówią plany powołania nowego ministerstwa ds. energetyki i wygaszania Ministerstwa Skarbu Państwa. Nowy resort miałby „zarządzać całością projektów i koordynować dotychczas rozproszone po różnych resortach części administracji istotne dla sektora energetycznego i wydobycia surowców energetycznych”.

Dla mieszkańców Brzeszcz i górników dojeżdżających do pracy w kopalni Brzeszcze przyszłość górnictwa jest tematem bardzo istotnym. Przypomnijmy, że Kompania Węglowa w maju przekazała ten małopolski zakład górniczy Spółce Restrukturyzacji Kopalń. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Brzeszczańską kopalnią zainteresowała się spółka energetyczna Tauron, największy dostawca energii elektrycznej w kraju.

– Ostateczna decyzja dotycząca nabycia aktywów KWK Brzeszcze przez Tauron oraz warunków ewentualnej transakcji jest zależna od wyników prowadzonego przez Tauron szczegółowego badania aktywów KWK Brzeszcze w zakresie prawnym, finansowym, podatkowym, księgowym, technicznym, środowiskowym oraz geologicznym. Te analizy, prowadzone przez zespół ekspercki, wciąż trwają – mówi Katarzyna Fraś z biura prasowego Tauronu.