polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
27 stycznia w Oświęcimiu i okolicach będzie o wiele więcej policji niż na co dzień. Fot. Jacek Balon
To ostatnia okrągła rocznica z udziałem Ocalałych. Dlatego też do miejsca pamięci zjedzie wiele delegacji z całego świata. To z kolei wiąże się z kłopotami drogowymi. Dlatego też w ten styczniowy poniedziałek samochód lepiej zostawić na parkingu.
O północy służby zamkną ulicę Leszczyńskiej. Od godziny 8 do 21 służby zamkną w Brzezince ulice: Męczeństwa Narodów od ulicy Brzozowej do drogi odbarczającej, Ofiar Faszyzmu od Brzozowej do Pławskiej wraz z drogą odbarczającą (nie dotyczy osób, które będą jechały do sektora otwartego obchodów – TUTAJ), odcinek ulicy Pławskiej od Ofiar Faszyzmu do Pław, ulice Do Pomnika i Kombatantów. Dojazd z Oświęcimia do Brzezinki będzie możliwy od ul. Brzozowej.
Ze względu na przejazd kilkudziesięciu kolumn z delegacjami w godzinach 8-21 policjanci będą czasowo wstrzymywać ruch na ulicach Oświęcimia i Brzezinki oraz na drogach dojazdowych z Krakowa i Katowic.
„Kierowcom spoza Oświęcimia i Brzezinki proponujemy wybranie tras alternatywnych. Natomiast mieszkańców oraz kierowców, którzy będą musieli przejechać przez Oświęcim lub Brzezinkę, prosimy o wyrozumiałość i stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy biorących udział w zabezpieczeniu. Zapewniamy, że wszystkie służby biorące udział w zabezpieczeniu będą dokładać wszelkich starań, aby zminimalizować utrudnienia w ruchu drogowym” – mówi aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji (KPP) w Oświęcimiu.
Osoby mieszkających w strefie największych ograniczeń potrzebujące informacji np. dla pracodawcy o trudności w przemieszczaniu się, muzeum prosi o kontakt pod adresem mailowym sekretariat.muzeum@auschwitz.org. Każde zgłoszenie będzie rozpatrzone, a zaświadczenie wydane w ciągu dwóch dni roboczych.
„Te wyjątkowe obchody będą śledzone przez setki milionów ludzi na całym świecie i mają ogromne znaczenie dla wizerunku Polski, przypominając światu o historii i wartości pamięci oraz jedności. Z naszej strony robimy wszystko, co w naszej mocy, aby te niedogodności były jak najmniej uciążliwe. Mamy jednak świadomość, że poruszanie się tego dnia po drogach w mieście i wokół Oświęcimia, a także tranzyt będą mocno utrudnione” – tłumaczy przekazał Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Organizator wydarzenia zwraca też uwagę na współpracę ze społecznością lokalną.
„Wyrażam ogromną wdzięczność dla wszystkich mieszkańców Oświęcimia i Brzezinki, a także Pław, Harmęż i Babic, za wyrozumiałość, cierpliwość i wsparcie w realizacji tego wydarzenia. Ta współpraca jest nieoceniona, a zrozumienie znaczenia tej rocznicy świadczy o otwartości i sile lokalnej społeczności, na którą wiem, że zawsze mogłem liczyć” – podkreśla Piotr M. A. Cywiński, dyrektor muzeum.