polecamy
Fakty z powiatu: Rządowe wsparcie na modernizację oddziału dziecięcego
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
To może być ostatnia rocznica wyzwolenia Auschwitz niektórych Ocalałych. Fot. Jacek Balon / Archiwum
To wydarzenie będzie szczególnym momentem refleksji i pamięci, gromadzącym ocalałych, delegacje państwowe oraz przedstawicieli wielu instytucji z całego świata.
„Powrót do Auschwitz 80 lat po moim wyzwoleniu, nie będzie łatwy. To będzie ostatnie takie upamiętnienie. Będziemy tam. Czy ty będziesz z nami?” – podkreślił znaczenie nadchodzącego wydarzenia Michael Bornstein, Ocalały z Auschwitz.
Obchody rozpoczną się o godzinie 16w specjalnie przygotowanym namiocie umieszczonym nad bramą byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Jednym z symbolicznych elementów upamiętnienia będzie wagon towarowy ustawiony przed bramą obozową, przypominający o tragicznym losie deportowanych.
Wszystkich Ocalałych z Auschwitz serdecznie zaprasza się do uczestnictwa w tym wydarzeniu. Dla osób, które nie będą mogły pojawić się osobiście, dostępna będzie transmisja telewizyjna. Organizatorzy zachęcają instytucje na całym świecie do organizowania przestrzeni, gdzie możliwe będzie wspólne oglądanie relacji z Miejsca Pamięci.
26 i 27 stycznia Muzeum Auschwitz-Birkenau będzie zamknięte dla zwiedzających. Jednak 27 stycznia, dla tych, którzy chcieliby osobiście oddać hołd ofiarom, będzie przygotowany specjalny sektor otwarty.
Do momentu wyzwolenia przez żołnierzy Armii Czerwonej w styczniu 1945 roku w Auschwitz naziści zamordowali około 1,1 miliona osób – przede wszystkim Żydów, ale także Polaków, Romów, sowieckich jeńców wojennych oraz przedstawicieli innych narodowości. Dziś Auschwitz jest globalnym symbolem Zagłady i okrucieństw II wojny światowej.
Od 2005 roku 27 stycznia obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. W ramach szerzenia wiedzy o historii Auschwitz, Miejsce Pamięci oferuje lekcje internetowe, cykl podcastów „O Auschwitz” oraz możliwość zwiedzania obozu z przewodnikiem online dzięki platformie „Auschwitz. In Front of Your Eyes”.
Grafika: auschwitz.org