polecamy
Fakty z powiatu: Rządowe wsparcie na modernizację oddziału dziecięcego
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Odkryj 7 skutecznych sposobów na ochronę swoich zdjęć przed kradzieżą w sieci. Dowiedz się, jak stosować znaki wodne, zabezpieczenia metadanych i inne techniki, aby chronić swój twórczy dorobek przed nieautoryzowanym wykorzystaniem.
Nikt nie lubi być okradany. Zwłaszcza jeśli ci drobni złodzieje zabierają coś, w co włożyłeś dużo ciężkiej pracy. Na przykład niesamowite zdjęcie, które opublikowałeś online. Na szczęście istnieją sposoby na zabezpieczenie tego, co należy do ciebie, nawet w dobie zaawansowanych technologii. Jeśli więc chcesz chronić swoje zdjęcia przed wykorzystaniem bez Twojej zgody, musisz nauczyć się kilku sposobów, aby to zrobić. I właśnie o tym chcemy ci powiedzieć. Nie zwlekajmy więc dłużej – oto 7 prostych metod, których możesz użyć do ochrony swoich zdjęć online.
Jednym z najprostszych sposobów, aby upewnić się, że zdjęcia nie zostaną skradzione, jest oznaczenie ich znakiem wodnym. Znaki wodne można jednak po prostu usunąć, dlatego też należy jak usunąć znaki wodne ze zdjęć. Poza tym unikaj umieszczania znaku wodnego zbyt blisko krawędzi obrazu, aby złodziej nie mógł go wykadrować. Jeśli nigdy wcześniej nie chroniłeś swoich zdjęć w ten sposób, zapoznaj się z kilkoma prostymi sposobami tworzenia znaku wodnego dla zdjęć. Istnieją nieco łatwiejsze metody i metody, które mogą zająć nieco więcej czasu niż zwykle, więc uważnie przestudiuj samouczek, aby określić, który sposób najbardziej Ci odpowiada.
Informacje o prawach autorskich można dodawać do zdjęć od razu po ich zrobieniu. Nowoczesne aparaty cyfrowe umożliwiają dodanie imienia i nazwiska, adresu strony internetowej lub innych informacji, które powinny znaleźć się w metadanych. Sprawdź więc tę opcję w swoim aparacie i upewnij się, że oznaczasz swoje zdjęcia metadanymi.
Oto kolejne proste rozwiązanie – po prostu nie pozwól nikomu pobierać swoich zdjęć, wyłączając funkcję „kliknij prawym przyciskiem myszy”. Możesz to zrobić za pomocą specjalistycznej wtyczki lub modyfikując kody HTML lub JavaScript – w rezultacie ludzie nie będą mogli zapisywać twoich obrazów na swoich komputerach, po prostu klikając je prawym przyciskiem myszy.
Istnieje teraz podstępny sposób ochrony obrazów – dołącz przezroczystą warstwę pierwszego planu do obrazu. Dzięki temu, gdy ktoś spróbuje go pobrać, klikając go prawym przyciskiem myszy, otrzyma tylko niewidoczną pierwszą warstwę. Jeśli więc znasz się na kodowaniu HTML, możesz w ten sposób zrobić psikusa tym dobrym złodziejom i sprawić, że pobiorą oni pusty obraz zamiast twojego świetnego zdjęcia.
Niestety, nawet jeśli wyłączysz funkcję klikania prawym przyciskiem myszy i zabezpieczysz swoje obrazy przezroczystym pierwszym planem, nie oznacza to, że obraz nie może zostać skopiowany poprzez wykonanie zrzutu ekranu. Ale po raz kolejny są dobrzy ludzie, którzy tworzą wtyczki, które zapobiegają nieautoryzowanemu wykonywaniu zrzutów ekranu. Warto więc zainstalować taką wtyczkę. Należy jednak pamiętać, że wtyczki te nie są odporne na wyłączenie.
Naruszyciele zazwyczaj szukają wyraźnego obrazu w wysokiej rozdzielczości, który mogliby ukraść. Dlaczego więc nie udaremnić im tego od razu? Utwórz kopię swoich zdjęć w niskiej rozdzielczości i prześlij je zamiast tego. W końcu ludzie, którzy oglądają twoje zdjęcia tylko dla przyjemności, równie dobrze zrozumieją ogólny pomysł z tych obrazów, ale złodzieje nie będą zainteresowani mocno rozpikselowanymi zdjęciami.
To może być naprawdę oczywiste, ale może działać równie dobrze, jak pozostałe metody. Gdziekolwiek publikujesz swoje zdjęcie, upewnij się, że towarzyszy mu proste, ale skuteczne powiadomienie. Powinno ono zawierać imię i nazwisko, tytuł zdjęcia, datę jego utworzenia i oświadczenie o prawach. Umieść to powiadomienie w widocznym miejscu. Możesz również dodać, że wszelkie naruszenia praw autorskich są surowo zabronione, aby jeszcze bardziej podkreślić swój przekaz.