Żonkilowe pola w Oświęcimiu. Posadzili kwiaty przy hospicjum – FILM

Jola Wodniak  |   Fakty  |   29 października 2024 14:59
Udostępnij

Młodzież wraz z samorządowcami zainaugurowali kolejną edycję Pola Nadziei, akcji wspierającej fundację Pomnik – Hospicjum Miastu Oświęcim. 


 

Wydarzenie zgromadziło mieszkańców, uczniów, nauczycieli, przedstawicieli samorządu oraz lokalnych przedsiębiorców, co potwierdza ogromne zaangażowanie społeczności na rzecz potrzebujących.

Żonkile jako symbol nadziei

Akcja Pola Nadziei, inspirowana działalnością Marie Curie Cancer Care, zrodziła się z potrzeby wspierania osób terminalnie chorych oraz ich rodzin. 

„Zasadzenie cebulek żonkili, które wiosną rozkwitną przed hospicjum, stało się symbolicznym gestem wspólnoty i solidarności, podkreślającym siłę jedności w trudnych momentach” – powiedziała Helena Wisła, prezeska fundacji Hospicjum Pomnika Miastu Oświęcim.

Każdy żonkil ma przypominać o tym, że pomoc jest zawsze możliwa i potrzebna.

Wspólne cele i edukacja młodzieży

Cele Pola Nadziei są jasne: szerzenie idei hospicyjnej, uwrażliwienie młodzieży na potrzeby osób chorych oraz zbieranie funduszy na opiekę dla pacjentów hospicjum. 

Celem kampanii jest niesienie nadziei i wsparcia osobom chorym Ich rodzinom, ale także uwrażliwianie nas wszystkich – szczególnie młodych ludzi – na potrzeby Tych, którzy znajdują się w trudnych momentach swojego życia. Żonkil, będący symbolem nadziei i wiosennego odrodzenia, ma tu głębokie znaczenie. Kiedy patrzymy na te kwiaty, przypominamy sobie, że nawet w trudnych chwilach możemy wspierać się nawzajem, budując społeczność opartą na trosce i zrozumieniu.

Certyfikaty dla placówek wspierających akcję

Podczas uroczystości Prezes Fundacji Helena Wisła wręczyła certyfikaty Żonkilowej Placówki pięciu szkołom i przedszkolom z powiatu, które zaangażowały się w kampanię. W gronie wyróżnionych znalazły się m.in. Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego, Powiatowy Zespół Nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych im. Ignacego Łukasiewicza, a także Szkoła Podstawowa nr 2 im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu oraz placówki z Zaborza.

Wspólne sadzenie żonkili jako symbol nadziei

Zwieńczeniem spotkania było wspólne zasadzenie cebulek żonkili. Firma Garden Space, reprezentowana przez Prezesa Pawła Dworzaka, dostarczyła cebulki, dzięki czemu planowane jest zasadzenie od 10 do 30 tysięcy kwiatów. Wydarzenie zapoczątkowało kampanię, która wiosną, gdy żonkile zakwitną, będzie połączona z konkursami plastycznymi i zbiórkami na rzecz hospicjum.

„Dzisiejsze wydarzenie nie tylko wzbogaca nasz krajobraz o nowe życie, ale także zaszczepia nadzieję w sercach Tych, którzy tego najbardziej potrzebują. Wspólne sadzenie żonkili niech będzie symbolicznym aktem solidarności, który daje nam wszystkim siłę i motywację do działania na rzecz dobra innych” – powiedział podczas wydarzenia Krzysztof Wisła z oświęcimskiego hospicjum.

 

 

Najnowsze realizacje wideo