Uroczystości rocznicowe w Oświęcimiu i hołd dla bohaterów Westerplatte

Redakcja eFO  |   Fakty  |   1 września 2024 17:34
Udostępnij

Oświęcim uczcił 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej, oddając hołd poległym żołnierzom w uroczystościach na placu Kościuszki.

1 września na placu Tadeusza Kościuszki w Oświęcimiu odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Mieszkańcy miasta oraz przedstawiciele władz oddali hołd ofiarom wojny, gromadząc się przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

W południe uczestnicy ceremonii odśpiewali hymn, po czym delegacje złożyły kwiaty na płycie pomnika. Następnie uczestnicy udali się na cmentarz parafialny, gdzie złożono kwiaty na grobach żołnierzy poległych podczas dwóch wojen światowych, w tym we wrześniu 1939 roku.

Miasto dołączyło także do ogólnopolskiej inicjatywy „Pamiętamy o żołnierzach broniących Westerplatte”, zapoczątkowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. W ramach tej akcji na grobach żołnierzy, którzy bronili Westerplatte, zapłonęły znicze. 

Wiceprezydent Krzysztof Kania, wiceprezydent Oświęcimia wraz z Wiolettą Oleś, dyrektorką Muzeum Zamek i Filipem Musiałem, dyrektorem oddziału IPN w Krakowie oddali hołd śp. Franciszkowi Wolasowi, To oświęcimianin, weteran walk o Westerplatte.

Franciszek Wolas 

Urodził się w 1916 roku w Gierałtowicach. W latach 1938–1939 służył w Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, gdzie brał udział w jej obronie. 

Po kapitulacji został osadzony w obozie jenieckim, a następnie wysłany na przymusowe roboty do Iławy w Prusach Wschodnich. Po wojnie pracował jako ślusarz w Zakładach Chemicznych w Oświęcimiu, a od 1976 roku przebywał na emeryturze. Zmarł w 1989 roku i został pośmiertnie odznaczony krzyżem Virtuti Militari.

 

 

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .