Jak światło niebieskie wpływa na wzrok?

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   4 czerwca 2024 11:37
Udostępnij

Światło niebieskie jest rodzajem światła, z którym każdy człowiek spotyka się na co dzień. Jest ono emitowanie nie tylko przez słońce, ale także przez urządzenia cyfrowe, z których korzysta się każdego dnia.

Należy tutaj też wymienić rodzaj oświetlenia energooszczędnego, które jest źródłem światła niebieskiego. W obecnych czasach człowiek naraża się na jego oddziaływanie, wpatrując się chociażby w ekran komputera lub smartfona. Warto zatem zastanowić się, czy i jak może ono wpływać na wzrok.

Jaka jest zależność między światłem niebieskim a narządem wzroku?

Wzrok jest jednym z narządów najbardziej narażonych na oddziaływanie światła niebieskiego. W momencie, gdy wiązka tego światła przedostaje się do siatkówki oka, wchodzi ona w interakcję ze znajdującymi się w oku receptorami, czyli melanopsynami. W ten sposób zostaje wysłana do mózgu informacja, która umożliwia regulowanie tak zwanego zegara biologicznego organizmu. 

Za pośrednictwem oczu i przedostającego się do nich światła o długości 480 nm dochodzi do uregulowania lub destabilizacji rytmu dobowego, co z kolei wpływa na gospodarkę hormonalną i regulację snu.

Cyfrowe zmęczenie oczu

Nieustanne narażanie na oddziaływanie światła niebieskiego na oczy może mieć na nie negatywny wpływ. Pierwszą z kwestii, którą warto omówić, jest duże zmęczenie oczu. Wynika ono z tego, iż nerwy wzrokowe znajdujące się w oku z powodu omawianego światła muszą nieustannie dostosowywać się do okoliczności, w jakich się znajdują. Dochodzi do ich naprzemiennego kurczenia się i rozluźniania, ponieważ właśnie od tego aspektu ich pracy będzie zależeć wyrazistość odbieranego przez wzrok obrazu.

Nieustanna praca nerwu wzrokowego prowadzi do przemęczenia oczu, a to z kolei może skutkować łzawieniem, pieczeniem, uczuciem suchości oka. Jeżeli człowiek ignoruje te sygnały, stopniowo zaczyna u niego pojawiać się podrażnienie oczu, a także ból głowy, szyi i pleców.

Jeśli mimo to nie wprowadza odpowiedniej profilaktyki dla oczu i wciąż intensywnie naraża je na światło niebieskie, może z czasem u niego pojawić się zwyrodnienie siatkówki, plamki żółtej, co z kolei często prowadzi do uszkodzenia wzroku. Jeśli więc odczuwasz dolegliwości takie jak łzawienie, suchość i pieczenie oczu związane np. z pracą przed komputerem, możesz skonsultować swój stan z okulistą w Krakowie. Specjalista doradzi, jak skutecznie zadbać o swoje oczy w dobie cyfryzacji.

Uszkodzenie siatkówki oka

Wspomniane wyżej uszkodzenie siatkówki oka może być spowodowane przez światło niebieskie. Znajdują się w niej komórki, które ze względu na wysoki poziom wrażliwości na światło mogą ulec trwałemu i nieodwracalnemu zniszczeniu.

Promieniowanie o wspomnianej już wyżej długości znajduje się w zakresie, który może być niebezpieczny dla wzroku. Przedostaje się ono przez rogówkę i soczewkę do dna oka, gdzie zostaje wchłonięte przez znajdujące się tam cząsteczki melaniny. Długość fali, jej intensywność i czas trwania takiej ekspozycji na światło niebieskie może prowadzić do przegrzania znajdujących się w oku tkanek, co skutkuje negatywnymi reakcjami fotochemicznymi i uszkodzeniami siatkówki.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Nadmierna ekspozycja na światło niebieskie może ponadto wpływać na oko i w konsekwencji prowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej. To schorzenie jest głównie kojarzone z postępującym wiekiem, jednak może również wynikać z przenikania do oka zbyt dużej ilości omawianego światła widzialnego. Niektórzy pacjenci skutkiem zwyrodnienia zauważają u siebie znaczne pogorszenie wzroku, a nawet rozwój ślepoty.

Nadmierne oddziaływanie światła niebieskiego to jeden z czynników, który uważa się za istotny przy tworzeniu się reaktywnej formy tlenu w tylnej części siatkówki. To natomiast powoduje wzmożoną produkcję wolnych rodników w jej obszarze, a tym samym redukcję poziomu barwnika plamki, co może skutkować znacznym jej uszkodzeniem i zmianami zwyrodnieniowymi.

Aby przeciwdziałać negatywnym wpływom światła niebieskiego na wzrok, warto rozważyć profilaktyczną troskę o narząd wzroku, w tym przede wszystkim kontrolę okulistyczną.

Najnowsze realizacje wideo