polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Materiały wyborcze mają zniknąć z przestrzeni publicznej do 9 maja. Wyjątkiem jest druga tura wyborów. W tej termin przypada na 22 maja. Fot. Paweł Wodniak
Kwestię usunięcia materiałów wyborczych z przestrzeni publicznej reguluje paragraf 6. artykułu 110. kodeksu wyborczego.
„Plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej pełnomocnicy wyborczy obowiązani są usunąć w terminie 30 dni po dniu wyborów” – czytamy w kodeksie.
Wyjątek stanowią materiały wyborcze umieszczone na obiektach i terenach prywatnych. Właściciele mogą je sobie pozostawiać, np. na pamiątkę.
Interpretacja cytowanego przepisu mówi, że 30-dniowy termin zaczyna biec od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą (PKW). W przypadku wyborów samorządowych zagra zaczął odliczać termin 9 kwietnia. Ostatnim dniem na posprzątanie po sobie komitety i kandydaci maja 9 maja.
W trzech samorządach powiatu oświęcimskiego rozstrzygnięcie wyborów na burmistrzów i wójta przyniosła dopiero druga tura, która odbyła się 21 kwietnia. Jak zatem w tym przypadku wygląda kalendarz sprzątania berów i plakatów?
Jak poinformowała nas Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Oświęcimia, termin, który ustaliliśmy na 9 maja, obowiązuje po wyborach do sejmiku wojewódzkich, rady powiatu, rad miejskich i gminnych oraz po wyborze burmistrzów, prezydenta i wójtów tam, gdzie nastąpiło rozstrzygnięcie w pierwszej turze.
W gminach Kęty, Przeciszów i Zator wybory sterników skończyły się 21 kwietnia, a dzień później PKW ogłosiła wyniki. Zatem komitety wystawiające kandydatów na urząd szefa tych samorządów mają czas na posprzątanie materiałów wyborczych do 22 maja.