polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Po pożarze stacji transformatorowej Szpital Powiatowy w Oświęcimiu borykał się z problemami. Fot. Jola Wodniak
W sobotę poinformowaliśmy w artykule o tym, że SOR nie działa w pełnym zakresie, a ma to związek z pożarem stacji trafo i odbudową instalacji elektrycznej przez fachowców, którzy pracowali cały dzień.
Hejt wylał się na Szpital Powiatowy ogólnie, a na SOR w szczególności. Na profilu facebookowym Faktów Oświęcim pojawiło się prawie 80 komentarzy. Na palcach jednej ręki można policzyć te, które chwaliły oddział ratunkowy i jego personel.
W niedzielę otrzymaliśmy oświadczenie Edwarda Piechulka, dyrektora Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu, dotyczące pożaru i jego skutków dla lecznicy i pacjentów.
Oświadczenie:
W dniu 01.12.2023r. około godziny 07:30 doszło do pożaru stacji transformatorowej zasilającej budynki Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu. Pożar miał miejsce poza budynkami szpitala i nie stanowił zagrożenia dla pacjentów przebywających w szpitalu. Natychmiast została podjęta akcja ratownicza przez zespoły straży pożarnej i ugaszono pożar w krótkim czasie.
Pożar uszkodził część stacji transformatorowej co skutkowało wyłączeniem dostępu do sieci elektrycznej. Został uruchomiony awaryjny tryb zasilania szpitala w energię elektryczną za pomocą agregatu prądotwórczego.
W dniu 02.12.2023r. o godzinie 07:00 rozpoczęły się prace związane z usunięciem skutków pożaru w stacji transformatorowej. Do godziny 13:00 Szpital Powiatowy w Oświęcimiu funkcjonował bez problemów , mając pełny dostęp do diagnostyki TK oraz badań laboratoryjnych i systemu internetowego.
Po godzinie 13:00 mają miejsca nieprzewidywane przerwy w dostawie prądu ze strony agregatu prądotwórczego. W związku z ryzykiem awarii serwerów oraz tomografu komputerowego w związku z powtarzającym się spadkiem napięcia, lub jego brakiem, zostaje podjęta decyzja o wstrzymaniu pracy m.in. tomografu komputerowego, oraz laboratorium analitycznego.
Dyrektor Szpitala podjął decyzję o wstrzymaniu przyjęć pacjentów kierowanych w ramach Zespołów Ratownictwa Medycznego do szpitalnego Oddziału Ratunkowego o czym poinformował Wojewódzkiego Koordynatora Ratownictwa Medycznego. Pacjenci przychodzący we własnym zakresie na SOR zostawali zaopatrzeni medycznie.
Prace zmierzające do przywrócenia zasilania z sieci energetycznej zakończyły się o godzinie 01:20 i przywrócono w pełni funkcjonowanie Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu. Jednocześnie Dyrektor Szpitala powiadomił Wojewódzkiego Koordynatora Ratownictwa Medycznego o pełnej dostępności Szpitalnego Oddziału Ratunkowego dla wszystkich pacjentów.