Szersze widełki wiekowe w profilaktyce nowotworów piersi i szyjki macicy

Redakcja eFO  |   Fakty  |   3 listopada 2023 15:23
Udostępnij

Od 1 listopada Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) poszerzył grupę kobiet objętych programami profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy.

Dotychczas na przesiewową cytologię mogły zgłaszać się panie w wieku od 25 do 59 lat. Obecnie program dotyczy kobiet w wieku 25-64 lat. Natomiast profilaktyczną mammografią objęte są pacjentki od 45 do 74 roku życia. Wcześniej widełki wynosiły 50-69 lat.

„Poszerzenie grupy kobiet uprawnionych do bezpłatnych badań w ramach programów profilaktycznych to kolejna szansa dla nas, kobiet, by aktywnie zatroszczyć się o swoje zdrowie. Zachęcam wszystkie Małopolanki, które są już w odpowiednim wieku, by regularnie zgłaszały się na cytologię i mammografię. Z badań skorzystacie bezpłatnie, bez skierowania, bez kolejki” – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie.

Badania przesiewowe są niezwykle istotne, gdyż rak piersi niezmiennie pozostaje najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród Polek. Ponadto ryzyko jego rozwoju rośnie z wiekiem. W 2020 roku taką diagnozę usłyszało blisko 18 tysięcy Polek. Zmarło prawie 7 tysięcy.

„Możliwość wczesnego wykrycia niepokojących zmian daje mammografia. Panie, które ze względu na wiek są szczególnie narażone na ten rodzaj raka, mogą ją wykonać bezpłatnie i bez skierowania w programie profilaktyki. Od listopada został on poszerzony i objął wszystkie kobiety w wieku 45-74 lata, które nie miały wykonywanej tego rodzaju diagnostyki w ciągu ostatnich 24 miesięcy, albo ze względu na obciążenie czynnikami ryzyka otrzymały pisemne wskazanie, by badać się częściej – po upływie roku. Do tej pory przesiewowa mammografia była dostępna dla pań w wieku 50-69 lat” – informuje Aleksandra Kwiecień, rzecznik prasowa małopolskiego NFZ.

Medycy wykonują profilaktyczną diagnostykę obrazową piersi w pracowniach stacjonarnych w różnych częściach Małopolski i na pokładzie mammobusów. Te mobilne gabinety specjalistyczne docierają przede wszystkim do mniejszych miejscowości i wsi.

„Dzięki temu panie mogą zbadać się blisko domu, bez konieczności dalekich podróży. W listopadzie mammobusy wyjadą na drogi Małopolski 93 razy i dotrą do 21 różnych powiatów” – dodaje Aleksandra Kwiecień.

Jeden zaparkuje 22 listopada na ulicy Kościelnej 4 przy Urzędzie Gminy w Brzeszczach. Badania potrwają od godz. 9 do 14. Przed badaniem można się skontaktować z placówka medyczną Mammo-Med pod numerem telefonu 583 257 602 lub pod adresem e-mailowym sekretariat@mammo-med.pl

„Od początku listopada dłuższa jest także lista kobiet, które mogą korzystać z programu profilaktyki raka szyjki macicy. Dotychczas był on skierowany do pań w wieku 25-59 lat. Teraz z przesiewowych badań cytologicznych raz na trzy lata, bezpłatnie i bez skierowania, można korzystać do 64. roku życia. Badania są wykonywane we wszystkich gabinetach ginekologicznych, które mają umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. W całej Małopolsce jest ich ponad 200” – tłumaczy rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ.

Z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2020 roku z powodu raka szyjki macicy zmarło ponad 1,5 tysiąca Polek. Możliwość skutecznego leczenia schorzenia odebrało kobietom zbyt późne rozpoczęcie terapii.

„Rak szyjki macicy jest chorobą, którą możemy wykryć z łatwością we wczesnej fazie rozwoju dzięki programom profilaktycznym. One ratują życie” – zapewnia prof. dr hab. med. Mariusz Bidziński, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej.

Specjaliści szacują, że na początkowym etapie rozwoju nowotwór szyjki macicy jest wyleczalny w 99 procentach przypadków.

 

Najnowsze realizacje wideo