Niepełnosprawny senior i interwencja policji

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   19 października 2023 14:58
Udostępnij

Mężczyzna z niepełnosprawnością spadł z łóżka. Nie potrafił o własnych siłach z powrotem na nie wejść. Seniorowi pomogli policjanci.

68-latek z sołectwa w gminie Oświęcim przez kilka godzin samodzielnie próbował wspiąć się na łóżko i wózek inwalidzki, którym się poruszał. Bezskutecznie. Nie pozwalała mu na to niepełnosprawność ruchowa. Kiedy opadł z sił, zadzwonił pod numer alarmowy 112.

Po chwili w domu mężczyzny byli policjanci z oświęcimskiej patrolówki. Natychmiast pomogli seniorowi leżącemu pomiędzy łóżkiem a wózkiem. Sprawdzili też, że mężczyzna nie potrzebuje interwencji zespołu ratownictwa medycznego.

Mieszkaniec gminy Oświęcim był wyraźnie skrępowany faktem, że fatygował policjantów. Ci jednak zapewnili jednak, że osoby z niepełnosprawnościami, znajdujące się w trudnych sytuacjach, nie powinny się wahać, aby wezwać służby ratunkowe.

„Nawet osoby z dysfunkcją mowy lub słuchu w razie potrzeby w łatwy sposób mogą wezwać pogotowie ratunkowe, policję czy Straż Pożarną. Zgłoszenia należy dokonać za pośrednictwem aplikacji Alarm112, którą można pobrać na telefon komórkowy” – informuje aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji (KPP) w Oświęcimiu.

Niepełnosprawność

Osoby niesłyszące i niemówiące mogą wezwać służby ratunkowe przez aplikację Alarm112 lub pisząc wiadomość sms.

Ponadto w Małopolsce osoby z takimi dysfunkcjami mogą dokonać zgłoszenia alarmowego wysyłając sms pod numer telefonu 728 112 112. W miarę możliwości najlepiej jest wysłać imię i nazwisko, informację, że jest się osobą niesłyszącą lub niemą, adres, krótki opis zdarzenia i ewentualnie liczbę poszkodowanych. Można też wskazać, która służba jest potrzebna. Centrum powiadamiania ratunkowego wyśle sms potwierdzający przyjęcie zgłoszenia.

 

Najnowsze realizacje wideo