Jak uczyć się na ostatnią chwilę?

Materiał sponsorowany  |   Edukacja  |   19 września 2023 10:30
Udostępnij

Wszyscy wiemy, że lepiej tego nie robić, ale są różne sytuacje – czasem musimy dosłownie w jeden wieczór przygotować się do sprawdzianu lub kartkówki. Co zrobić, żeby w krótkim czasie przyswoić dużą ilość materiału? Sprawdź kilka sposobów nauki na ostatnią chwilę

Są różne powody nauki na ostatnią chwilę. Czasem mamy inne obowiązki — na przykład naukę z innych przedmiotów. Zdarza się nagła choroba lub wyjazd. Jednak nie oszukujmy się: najczęstszym powodem jest prokrastynacja, czyli odkładanie zadań do wykonania na później. Jeśli zostało mało czasu na naukę i musisz szybko przyswoić sporo materiału, sprawdź, co zrobić, żeby mimo wszystko zaliczyć sprawdzian lub kartkówkę. A potem dowiedz się, dlaczego odkładasz naukę na później, by więcej nie popełniać tego błędu.

Nauka na ostatnią chwilę – jak się uczyć, żeby zdać?

Szybkie przygotowanie otoczenia

Dzień przed ważnym zaliczeniem to nie jest moment na wypróbowanie różnych metod nauki, tworzenie planu i inne polecane sposoby skutecznego przyswajania wiedzy. Poinformuj rodzinę, że potrzebujesz czasu na naukę i poproś, by bliscy Ci nie przeszkadzali. Przygotuj wodę i przekąski, aby nie odrywać się od nauki. Jeśli wiesz, że będą kusić Cię rozpraszacze (np. media społecznościowe), rozwiąż ten problem — np. zostaw telefon w innym pokoju lub wykorzystaj wtyczki blokujące przeglądanie określonych stron (np. wtyczka do przeglądarki Stay Focused). Jeśli lubisz uczyć się przy muzyce, wybierz playlistę przed rozpoczęciem nauki i nie zmieniaj jej. Dobrze wywietrz pokój, a w czasie krótkich przerw otwieraj szeroko okno — świeże powietrze orzeźwi Cię i ułatwi zapamiętywanie.

Niezbędne materiały pod ręką

Przygotuj notatki, podręczniki szkolne (https://www.taniaksiazka.pl/tanie-podreczniki-szkolne-ksiegarnia-internetowa-a-562.html), ewentualnie ulubione repetytorium. Dowiedz się, czy ktoś z Twoich znajomych ma gotowe notatki do nadchodzącego zaliczenia i może się nimi podzielić — taka pigułka wiedzy bardzo ułatwi Ci działanie. Przygotuj także zeszyt lub kartki do sporządzania notatek i map myśli podczas nauki — to bardzo efektywna metoda, jeśli jesteś wzrokowcem. Zadbaj, by mieć pod ręką długopis, ołówek i inne rzeczy, których potrzebujesz. Pozbądź się z biurka niepotrzebnych rzeczy, ale nie poświęcaj przesadnie dużo czasu na porządki.

Ucz się najważniejszego

Przejrzyj podręczniki szkolne, zeszyty i ewentualnie notatki znajomych. Oceń, które zagadnienia są najważniejsze, a które możesz pominąć. Nauka dzień przed sprawdzianem to nie jest moment, w którym możesz czytać cały temat słowo po słowie. Skup się na najważniejszych zagadnieniach, zakreśl kluczowe informacje. Wypisz ważne terminy razem z ich definicjami. Bardzo dokładnie czytaj podsumowania rozdziałów — zwykle znajdziesz tam skrót najważniejszych wiadomości z poszczególnych tematów. Zajrzyj także do notatek z lekcji — jeśli nauczyciel poświęcał jakiemuś tematowi szczególnie dużo uwagi, prawdopodobnie właśnie to zagadnienie warto powtórzyć przed sprawdzianem.

Twórz mapy myśli i notatki

Mapa myśli to świetny (i szybki) sposób na zrobienie notatek, a rysowanie i odręczne notowanie angażuje aż dwa zmysły (wzrok i dotyk), co ułatwia zapamiętywanie materiału. Na środku kartki zapisz temat, a następnie poprowadź strzałki w różne strony. Przy strzałkach zapisz ważne terminy, kluczowe informacje i inne niezbędne rzeczy. Zamiast mapy myśli możesz robić kolorowe notatki podczas nauki. Nie przepisuj jednak podręcznika, ale opisuj własnymi słowami to, co chcesz zapamiętać. Twórz skojarzenia (nawet absurdalne), by zapamiętać trudne słowa lub daty.

Powtarzaj trudne tematy na głos

Słuchanie tego, co mówisz, ułatwi Ci koncentrację i zapamiętywanie. Odczytuj ważne definicje na głos, odpowiadaj głośno na pytania lub wyobraź sobie, że tłumaczysz komuś temat, którego właśnie się uczysz. Co uznasz za ważne? W jaki sposób wyjaśnisz skomplikowane kwestie? Powtarzanie materiału na głos często ułatwi Ci wyłapanie luk w swojej wiedzy i dzięki temu będziesz mógł wrócić do materiału, który sprawia Ci problem.

Nie rezygnuj z pójścia na sprawdzian

Nawet jeśli nie czujesz się przygotowany na piątkę, idź na sprawdzian. Unikanie go nic nie da, bo i tak będziesz musiał zaliczać materiał w późniejszym terminie. Przez to możesz nazbierać sporo zaległości (zwłaszcza gdy pojawią się zaliczenia z innych przedmiotów). Pisanie sprawdzianu w grupie jest łatwiejsze i mniej stresujące. Może okaże się, że pytania będą dla Ciebie proste, a ktoś z ławki obok podpowie to, czego nie wiesz?

Dlaczego odkładamy naukę na ostatnią chwilę?

Zrozumienie, dlaczego tak się dzieje, może pozwolić Ci na uniknięcie takiej sytuacji w przyszłości. Wbrew pozorom, to nie lenistwo — zwłaszcza jeśli w ostatniej chwili jednak potrafisz usiąść i nauczyć się potrzebnego materiału. Prokrastynacja, czyli odkładanie rzeczy na później mimo świadomości negatywnych konsekwencji, ma różne źródła. Czasem wynika ze strachu przed porażką, czasem perfekcjonista unika wykonania zadania, skoro i tak nie może wykonać go idealnie, czasem winne są problemy z koncentracją lub niechęć do podporządkowania się sztywnym terminom. Są też takie osoby, które najlepiej pracują pod presją i celowo czekają do ostatniej chwili ze swoimi obowiązkami.

Nauka na ostatnią chwilę nie daje zbyt dobrych efektów — prawdopodobnie nie zdążysz powtórzyć całości materiału, mogą pojawić się tematy, których nie rozumiesz i zabraknie czasu, by poprosić kogoś o pomoc. Pojawia się także stres, który dla niektórych uczniów może okazać się tak duży, że nie będą w stanie nauczyć się choćby kilku ważnych tematów. Dlatego unikaj takiego działania i postaw na regularną naukę. Wtedy zauważysz, że wystarczą krótkie (ale codzienne!) sesje nauki i powtórek, by dobrze przygotować się do sprawdzianu lub kartkówki.

Najnowsze realizacje wideo