Upamiętnią męczeńską śmierć świętego Maksymiliana

Gabriel Rozmus  |   Fakty  |   10 sierpnia 2023 09:17
Udostępnij

W poniedziałek 14 sierpnia przy bloku 11 w byłym niemieckiego obozu Auschwitz wierni uczczą rocznicę śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Odprawionej na dziedzińcu bloku śmierci mszy świętej przewodniczyć będzie ojciec Tadeusz Kusy, biskup diecezji Kaga Bandoro w Republice Środkowoafrykańskiej.

„Na miejsce celebry wierni przyjdą w dwóch zorganizowanych pielgrzymkach, poprzedzonych nabożeństwami upamiętniającymi przejście świętego z ziemi do nieba. Z Centrum świętego Maksymiliana w Harmężach wierni wyruszą o godzinie 8, a z kościoła świętego Maksymiliana w Oświęcimiu o godzinie 8.30” – wyjaśnia ojciec Jan Maria Szewek, franciszkanin.

Eucharystia w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz rozpocznie się o godz. 10.30.

„W związku z planowanymi procesjami kierowcy przejeżdżający przez Oświęcim w godzinach od 8 do 10 mogą spotkać się z utrudnieniami w ruchu drogowym na ulicach: Tysiąclecia, Nojego, Pilata, Zaborskiej, Jagiełły, Królowej Jadwigi, Zatorskiej, Legionów i Więźniów Oświęcimia. Kolejne utrudnienia wystąpią w Harmężach na ulicach Franciszkańskiej, Browarnej, Borowskiego, Wojewódzkiej oraz w Oświęcimiu na ulicach Ostatni Etap, Kolbego, Szajny i Leszczyńskiej. 
Kierowcy chcący uniknąć postoju powinni skorzystać z tras alternatywnych. Pozostali uczestnicy ruchu drogowego proszeni są o stosowanie się do poleceń policjantów biorących udział w zabezpieczeniu uroczystości religijnych” – apeluje aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji (KPP) w Oświęcimiu.

Przedstawiciele zakonu franciszkanów, instytutu świeckiego misjonarek Niepokalanej ojca Kolbego, oraz lokalnych władz, uczczą pamięć św. o. Maksymiliana poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w bunkrze głodowym, gdzie zakonnik oddał życie za Franciszka Gajowniczka.

To symboliczne miejsce upamiętnia aktu niezwykłego poświęcenia, gdy 30 lipca 1941 r. o. Maksymilian zgłosił się na śmierć głodową w zamian za ojca rodziny. Niemcy dobili franciszkanina 14 sierpnia 1941 roku zastrzykiem fenolu.

Papież Jan Paweł II ogłosił ojca Maksymiliana Marię Kolbego świętym w 1982 roku.

Rocznica śmierci świętego Maksymiliana

Najnowsze realizacje wideo