Rocznica pierwszego transportu więźniów do Auschwitz – FILM, FOTO

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   15 czerwca 2023 14:43
Udostępnij

W środę odbyły się obchody 83. rocznicy deportacji z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupy 728 Polaków.

14 czerwca 1940 roku jest datą uznawaną za początek funkcjonowania niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Od wielu lat 14 czerwca to także Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Wśród więźniów pierwszego transportu byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci oraz niewielka grupa polskich Żydów. Otrzymali numery od 31 do 758.

83. rocznica pierwszego transportu do Auschwitz

Podczas uroczystości wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, swoje wystąpienie zaczął od cytatu z rtm. Witolda Pileckiego:

„Znalazłem się, tak jak zresztą wszyscy nowo przybywający do Oświęcimia, w warunkach, które uderzyły we wszystkie moje dotychczasowe pojęcia. W ciągu paru dni czułem się oszołomiony i jakby przerzucony na inną planetę. Byłem świadkiem makabrycznych obrazków, wobec których zupełnie zbladło piekło Dantego”.

83. rocznica pierwszego transportu do Auschwitz

„Obóz, który urządzono dla eksterminacji obywateli polskich, w krótkim czasie został też włączony w niemiecki plan tak zwanego „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, czyli masowego mordu europejskich Żydów, i stał się światowym symbolem męczeństwa wielu narodów. Ogrom cierpienia, udręk, tortur fizycznych i krzywd zadanych ludzkiej duszy w tym miejscu przekracza możliwości ujęcia ich słowami” – powiedział wicepremier Gliński.

 

Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau stwierdził, że trudno dziś sobie wyobrazić dramaturgię tego pierwszego transportu, który z Tarnowa nie wyjeżdżał do Auschwitz, a w nieznane.

„To mogły być roboty, inne więzienie, obozy stworzone przed wojną na terenie Niemiec, to mogła być tzw. rozwałka. Nie widzieli zupełnie. Wyjechało 729 osób, jeden człowiek uciekł, biegł w kierunku lasu, padły strzały, do dziś nie wiemy, czy dobiegł, czy nie. Prawdopodobnie pierwsza ofiara KL Auschwitz, jeszcze przed przyjazdem docelowym. Dojechali do Krakowa i zastanawiali się, czy jadą bardziej w kierunku Generalnego Gubernatorstwa, czy bardziej w kierunku Śląska i na peronach usłyszeli, że właśnie padł Paryż. Potem okazała się cała reszta. Zostali skierowani tutaj” – mówił Piotr Cywiński.

83. rocznica pierwszego transportu do Auschwitz

Uczestnicy obchodów złożyli wieńce i znicze, upamiętniając wszystkie ofiary niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz pod ścianą śmierci na dziedzińcu bloku 11.

83. rocznica pierwszego transportu do Auschwitz 83. rocznica pierwszego transportu do Auschwitz 83. rocznica pierwszego transportu do Auschwitz 83. rocznica pierwszego transportu do Auschwitz

Najnowsze realizacje wideo