Wokół książki „Igor Mitoraj. Polak o włoskim sercu”

Jola Wodniak  |   Kultura i rozrywka  |   28 kwietnia 2023 09:41
Udostępnij

W czwartek 11 maja o godz. 17 w Osiedlowym Domu Kultury Zasole (ODK) odbędzie się spotkanie autorskie z Agnieszką Stabro, autorką książki „Igor Mitoraj. Polak o włoskim sercu”.

Na spotkaniu będzie możliwość zakupu książki

Agnieszka Stabro 

Śledzi losy osobiste i artystyczne najsłynniejszego polskiego rzeźbiarza, poczynając od  narodzin w 1944 roku w niemieckim Oederan, dokąd jego matka została wywieziona na roboty przymusowe, przez dramatyczne dzieciństwo i lata młodzieńcze związane z Oświęcimiem i okolicami, w tym studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Tadeusza Kantora.

Czas spędzony w Paryżu, który okazał się przełomowy i wiązał się nie tylko z ciężką pracą, ale i przyniósł pierwsze wystawy i sukcesy, aż po  włoski okres w  życiu Mitoraja – w najważniejszym dla niego miejscu z wyboru, miasteczku Pietrasanta w Toskanii. Malowany przez Stabro obraz dopełnia wzruszający opis śmierci rzeźbiarza w roku 2014 w Prowansji.

Agnieszka Stabro podążyła śladami Igora Mitoraja, by w miejscach, które były znaczące w jego życiu, szukać odpowiedzi na pytania o źródła rzeźbiarskiego geniuszu. Aby uzupełnić narrację,  przeprowadziła rozmowy z osobami, które znały Igora nie tylko zawodowo, ale też prywatnie. 

Wyjątkowość tej biografii kryje się w podejściu autorki do jej bohatera? 

Stabro kreśli bardzo osobisty portret artysty: ważne dla niej jest nie tylko to, jak wielkim był twórcą, lecz i to, że za maską geniuszu krył się ciepły, dobry człowiek, którego łączyła bardzo bliska więź z matką i przyjaciółmi.

Agnieszka Stabro

Poetka, autorka powieści biograficznych, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Autorów i Wydawców COPYRIGHT POLSKA. Autorka tomików poetyckich oraz biografii: Życie listami pisane. Zbeletryzowana opowieść o Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej (Bellona, Warszawa 2013) i Masz na imię Camille (MG, Warszawa 2017) poświęconej Camille Claudel. Prywatnie miłośniczka Toskanii, kultury francuskiej, bliskich i dalekich podróży. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Igor Mitoraj 

Jeden z najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy, twórca charakterystycznych głów i torsów nawiązujących do tradycji antyku. Studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych m. in. u boku Tadeusza Kantora. Swoją wiedzę uzupełniał w Ecole Nationale des Beaux-Arts w Paryżu. 

Początkowo zajmował się grafiką i malarstwem. Od lat 70. głównie rzeźbą tworzoną w kamieniu i brązie. Inspiracje czerpał m. in. z mitologii i historii starożytnego Rzymu i Grecji. Rzeźby Mitoraja znajdują się m. in. w Japonii, Francji czy Włoszech. Artysta został wyróżniony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Wstęp jest bezpłatny
 

 

Najnowsze realizacje wideo