Kolejna gmina będzie segregować olej jadalny – FILM, FOTO

Jola Wodniak  |   Fakty,Meteo  |   13 kwietnia 2023 12:18
Udostępnij

Gmina Oświęcim dołączyła do eko projektu, który zakłada segregację kolejnego rodzaju odpadu, jakim jest zużyty olej jadalny. Projekt realizuje również gmina Kęty.

Na terenie gminy pojawi się 13 pojemników przeznaczonych do segregacji zużytego oleju i tłuszczu jadalnego. Celem projektu jest ochrona środowiska i zapobieganie awariom sieci kanalizacyjnej, które często występują wskutek wylewania zużytego oleju do zlewu.

W ramach projektu, mieszkańcy gminy Oświęcim będą mieli możliwość oddawania zużytych olejów i tłuszczów do specjalnie wyznaczonych pojemników. Można tam wrzucać każdy tłuszcz, którego używamy do przygotowania posiłków, czyli oleje słonecznikowe, rzepakowe, sojowe, palmowe, oliwę z oliwek, a także tłuszcze stałe, jak masło, margaryna czy smalec.

Segregacja oleju jest bardzo prosta

Zużyte oleje i tłuszcze wystarczy zlać do jakiejkolwiek plastikowej butelki typu PET. Nigdy nie należy wlewać gorącego oleju do butelki PET, ponieważ może się ona stopić i spalić. Do butelki można wlewać wszystkie rodzaje olejów i tłuszczów, nie ma znaczenia, że zawierają resztki przypraw czy cząstki jedzenia. Pełną, szczelnie zamkniętą butelkę należy wrzucić do najbliższego pojemnika przeznaczonego do segregacji oleju. 

Pojemniki pojawią się pod adresami:

Babice, ul. Różana 23
Broszkowice, ul. Klubowa 7
Brzezinka, ul. Sportowa 9
Dwory Drugie, ul. Oświęcimska 28
Grojec, ul. Główna 2
Harmęże, ul. Borowskiego 32
Łazy, ul. Lanckorona 59
Pławy, ul. Wojewódzka 4
Poręba Wielka, ul. Wadowicka 79
Rajsko, ul. Floriana 3
Stawy Monowskie, ul. Dogodna 1
Włosienica, ul. Józefa Suskiego 35
Zaborze, ul. Grojecka 54

Co segregować?

Segregacja oleju ma wiele korzyści dla środowiska

Olej zatyka zarówno rury w domu, jak i w całej sieci kanalizacyjnej. Usuwanie usterek spowodowanych olejem w rurach, może być bardzo czasochłonne i kosztowne. Co więcej, oleje i tłuszcze nie są całkowicie usuwane w oczyszczalniach ścieków.

Oczyszczony i poddany recyklingowi olej ponownie staje się cennym surowcem do dalszego przetwórstwa przemysłowego. Służy jako dodatek do biopaliw drugiej generacji lub jako surowiec do produkcji paliwa lotniczego pochodzącego wyłącznie z recyklingu. 

Jak przygotować olej do segregacji?

Jeśli poddajemy recyklingowi olej, zmniejsza się konieczność uprawy nasion oleistych do celów przemysłowych, ponieważ jeden olej jest używany dwukrotnie.

Wprowadzenie segregacji oleju na terenie gminy Oświęcim jest krokiem w kierunku ochrony środowiska i przeciwdziałania awariom sieci kanalizacyjnych.

 

 

 

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .