polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Dzięki czujności maleństwa seniorów z Oświęcimia, kryminalni zatrzymali kurierkę oszustów. Fot. Policja
W mieszkaniu seniorów w Oświęcimiu zadzwonił telefon stacjonarny. W słuchawce kobiecy płaczący głos przekonywał, że należy do ich synowej.
„Dzwoniąca powiedziała, że została zatrzymana ponieważ miała wypadek drogowy podczas którego potrąciła kobietę w ciąży. Wtedy do rozmowy włączył się mężczyzna, który przedstawił się jako policjant. Przekazał, że piesza poszkodowana w wypadku leży w ciężkim stanie w szpitalu, a ich synowa trafi do aresztu w przypadku gdy nie wpłacą 110 tysięcy złotych” – opowiada aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji (KPP) w Oświęcimiu.
Małżonkowie powiedzieli, że mają tylko 20 tysięcy złotych, ale głos z telefonu powiedział, że za kilkanaście minut po pieniądze przyjdzie funkcjonariuszka policji. Po zakończonej rozmowie seniorzy natychmiast powiadomili o niej policję. Oficer dyżurny oświęcimskiej KPP wysłał na miejsce kryminalnych. Policjanci zatrzymali kurierkę, gdy ta tylko pojawiła się przed domem mieszkańców miasta.
Okazała się nią 18-letnia mieszkanka Śląska. Nastolatka już w komendzie policji przekonywała, że jej udział w przestępstwie miał polegać na odebraniu pieniędzy od pokrzywdzonych i przewiezieniu paczki w umówione miejsce.
Policjanci postawili kobiecie zarzut usiłowania oszustwa. Grozi jej kara do ośmiu lat więzienia.
„Małżeństwo z Oświęcimia wykazało się rozsądkiem i ostrożnością. Nie dało się wprowadzić w błąd oszustom i nie straciło pieniędzy” – ocenia policjantka.
Nadal apelujemy o ostrożność oraz rozwagę w kontaktach z nieznajomymi osobami, które dzwoniąc na telefon stacjonarny usiłują wyłudzić pieniądze. W przypadku telefonicznej prośby o pilne przekazanie pieniędzy natychmiast należy się rozłączyć i skontaktować się z krewnym, który miał znaleźć się w trudnej sytuacji. W przypadku braku takiej możliwości należy skontaktować się z innymi członkami rodziny.
Należy pamiętać, aby nie podawać informacji o posiadanych oszczędnościach, ani żadnych danych osobowych. Nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania czy domu. We wszystkich podejrzanych sytuacjach, należy niezwłocznie dzwonić pod numer najbliższej jednostki Policji lub pod numer alarmowy 112.