polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
„Przedsiębiorcy mogą spodziewać się wiadomości z tym przypomnieniem na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)” – wyjaśnia Anna Szaniawska, regionalna rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych województwa małopolskiego.
Płatnik składek może przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych za okresy:
– od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. – w terminie do 1 stycznia 2024 r.
– od stycznia 2022 r. – do 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy.
„Po tym czasie ZUS nie przyjmie korekt dokumentów, ponieważ nie będzie można zmienić stanu rozliczenia na koncie płatnika składek” – tłumaczy Anna Szaniawska.
Będzie to możliwe jedynie na podstawie prawomocnej decyzji ZUS lub prawomocnego orzeczenia sądu – wyłącznie na koncie ubezpieczonego. Dlatego każdy płatnik składek powinien zweryfikować dokumenty rozliczeniowe, które przekazał do ZUS za okresy od stycznia 1999 do grudnia 2021 r. Korektę tych dokumentów będzie można przekazać najpóźniej 1 stycznia 2024 r.
Dane w dokumentach rozliczeniowych przekazywanych za styczeń 2022 r. i kolejne miesiące można przekazywać przez okres do 5 lat, liczony od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy obowiązującego płatnika.
Płatnik składek ma prawo skorzystać z pomocy ZUS i zweryfikować dokumenty rozliczeniowe.
„Jeśli będzie składać je przez program Płatnik lub e-Płatnik, może zwrócić się z wnioskiem o udostępnienie plików KEDU z danymi za okresy wcześniejsze niż te, które ma w swojej bazie danych” – dodaje rzeczniczka.
Pomoc w weryfikacji rozliczeń i wyjaśnień zasad korygowania dokumentów rozliczeniowych można uzyskać: