O Puchar Polski na własnej tafli

Redakcja eFO  |   Hokej  |   22 listopada 2022 12:42

Nie opadł jeszcze do końca kurz po emocjach związanych z Pucharem Kontynentalnym, a kibice biało-niebieskich już teraz mogą przygotowywać się do kolejnej pucharowej uczty.

Tym razem jednak w wydaniu krajowym

Decyzją PZHL prawo do organizacji tegorocznych finałów Pucharu Polski otrzymał właśnie Oświęcim. O okazałe trofeum powalczą zespoły, które po dwóch ligowych rundach zajmowały cztery pierwsze miejsca.

Tak się akurat złożyło, że w półfinałach dojdzie do derbowych konfrontacji. W pierwszym półfinale (28 grudnia) mistrzowie Polski z Katowic zmierzą się z GKS Tychy. Dzień później gospodarze – Re-Plast Unia Oświęcim skrzyżuje kije z krakowskimi „Pasami”. Oba mecze będą bezpośrednio transmitowane przez stację TVP Sport. Podobnie zresztą jak finał.

Oświęcimianie dwukrotnie sięgali po hokejowy Puchar Polski. Po raz pierwszy w 2000 roku w Krynicy, gdzie pokonali w wielkim finale Podhale Nowy Targ 4:0. Trzy lata później na stołecznym „Torwarze” biało-niebiescy wygrali z gdańskim Stoczniowcem 6:2. Pięć pozostałych finałów zostało przez Unię przegrane.

Aż ośmiokrotnie Puchar Polski zdobyli tyszanie

Czterokrotnie najlepsza w tych rozgrywkach była drużyna JKH GKS Jastrzębie, a trzy raz po to trofeum sięgali hokeiści Comarch Cracovii. Po dwa triumfy oprócz oświęcimian mają na koncie zespoły Podhala i KH Ciarko Sanok. Raz Puchar Polski wywalczył TKH Toruń, GKS Katowice i Naprzód Janów.