polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
„Chełmek Fabryka - miejsce sztuki i tradycji” zakończyła swoją kolejną edycję. Fot. MOKSiR
„Chełmek Fabryka – miejsce sztuki i tradycji” to autorski projekt MOKSiR, trwający od lipca do września. Była to już jego kolejna odsłona. Do projektu ministerialnego zgłosiło się ponad 2,5 tysiąca wnioskujących z całej Polski.
Komisja konkursowa wyłoniła 262 projekty, w tym program MOKSiR w Chełmku. Projekt składał się z cyklu wydarzeń artystycznych z zakresu muzyki, teatru, poezji i sztuki. Podstawą do stworzenia programu było dziedzictwo dawnej Polskiej Spółki Obuwia „Bata” i nieistniejącego już kombinatu „PZPS (Południowe Zakłady Przemysły Skórzanego – przyp. NJ.) Chełmek”. Celem inicjatywy było spopularyzowanie lokalnego dziedzictwa wśród jak największej liczby mieszkańców Chełmka i okolic. Służyła również upamiętnieniu 90. rocznicy powstania chełmeckiej fabryki. Wydarzenia związane z projektem odbywały się w zróżnicowanej przestrzeni między innymi w dawnej fabryce, nadbrzeżu Przemszy, przedpolu fabryki i w kolonii robotniczej.
Projekt rozpoczął się w przedpolu fabryki poetycko-muzycznym performancem w wykonaniu Marty Eloy Cichockiej i Marcina Olesia „contra VERSOS: Patrzę w stronę gór”. Występ dedykowany był Tadeuszowi Staichowi. Kolejnym wystąpieniem było przedstawienie Teatru Fabryka Kultury o „Królewnie na ziarnku grochu”. Podczas wydarzeń pojawił się również element kulinarny, o który zadbała ukraińska społeczność mieszkająca w Chełmku. Uchodźcy częstowali gości tradycyjnym ukraińskim barszczem.
Podczas kolejnych spotkań uczestnicy wzięli udział w spacerze edukacyjnym. Magdalena Petryna, znawczyni przyrody, dziennikarka i blogerka oprowadziła zainteresowanych po Dolinie Przemszy. Spotkanie wzbogaciły warsztaty fotograficzne z Iwoną Wander. Efektem był zbiór „Portretów z fabryką w tle” stworzony przez dzieci i młodzież. O oprawę muzyczną zadbała Natalia Kwiatkowska, która w bobrkowskich czworakach zaprezentowała swój najnowszy program.
W projekcie wzięły Martyna Paluchiewicz-Łabaj, animatorka MOKSiR i Nina Annabelle Märkl. Zrealizowały pracę plenerową „Mowa Miejsca/Die Sprache Des Ortes”, która wzbogaciła galerię rzeźby na placu Kilińskiego. Odsłonięciu pracy towarzyszył koncert „Rdzeń 69”, który łączył muzykę, happening i sztuki plastyczne. Jego twórcami byli: Piotr „Mesje” Lutyński, Ewa Wiosna-Libera, Zbigniew Libera, Adam Rzepedzki, Fryderyk Lutyński, Tomasz Latko.
Kolejne spotkanie otworzył spektakl literacko-muzyczny „Witkacy tu nie gościł” z udziałem aktorów scen krakowskich:Marty Artymiak, Wojciecha Czarnoty i Jacka Hołubowskiego. Artyści wystawili spektakl przed willą Gabesama. Na terenie fabrycznej kotłowni Mirosław Miranowicz przeprowadził warsztaty fotograficzne „Tacy sami”. Stworzone zapisy kolodionowe posłużyły do powstania wideoartu zamykającego cykl spotkań.
Inną inicjatywą były spotkania dyskusyjne, które poprowadził Tadeusz Ziajka, ekspert w dziedzinie projektowania i konstruowania obuwia, autor podręczników i współtwórca polskiego przemysłu obuwniczego. Dyskusji towarzyszył wykład terenowy Ryszarda Nakoniecznego, wykładowcy Politechniki Śląskiej, teoretyka architektury i sztuki.
Cykl spotkań zakończył się spotkaniem artystów i literatów nad Przemszą. Wśród artystów znaleźli się Małgorzata Oczak, Paweł Kusiak, Adam Magdoń, Adam Borkowski. Spotkaniu towarzyszył akompaniament muzyczny Johna Lecter’a i projekcja prac malarskich Ewy Jaros, Mirosława Miranowicza i Adama Borkowskiego.