Dzisiaj i jutro akcja porządkowania zabytkowego cmentarza

Jola Wodniak  |   Fakty  |   13 czerwca 2022 09:14
Udostępnij

Dzisiaj i jutro można się przyłączyć do akcji porządkowania zabytkowego cmentarza w Oświęcimiu i znajdującej się na nim zieleni.

Oświęcimski cmentarz żydowski jest nie tylko miejscem pamięci o wielokulturowej historii Oświęcimia, ale też enklawa dzikiej przyrody i cenny rezerwat bioróżnorodności w samym sercu miasta. 

„Cmentarz żydowski w Oświęcimiu to miejsce, na którym można znaleźć blisko tysiąc nagrobków. Zniszczonemu w czasie wojny i zaniedbanemu przez lata PRL-u obiektowi dopiero po 1989 roku zaczęto przywracać dawną godność. Dzisiaj cmentarz jest zabytkiem, a także miejscem edukacji o wielokulturowym dziedzictwie miasta i o jego żydowskich mieszkańcach, którzy współtworzyli Oświęcim przez cztery wieki” – tłumaczy Tomasz Kuncewicz, dyrektor Muzeum Żydowskiego w Oświęcimiu. 

Zabytkowy kirkut jest sprzątany kilka razy do roku, pielęgnowana jest także jego bujna roślinność. Od kilku lat w każde wakacje pomagali w tym amerykańscy kadeci oraz wolontariusze z fundacji Matzevah, którzy wraz z mieszkańcami Oświęcimia brali udział w akcji sprzątania cmentarza.

 

Fot. M. Kapustian, P. Gajek

 

Kolejne sprzątanie

Rozpocznie się w poniedziałek 13 czerwca w godz. 16 – 19 oraz we wtorek 14 czerwca w godz. 9 – 13. Dołączyć do niej może każda chętna osoba. Swoją obecność potwierdziła młodzież ze szkoły podstawowej w Zaborzu.

Dlaczego warto dbać o tego typu miejsca? 

To nie tylko miejsce edukacji o wielokulturowej przeszłości naszego kraju. Nekropolie to zazwyczaj także obszary bogate pod względem przyrodniczym. 

„Nie inaczej jest z cmentarzem żydowskim w Oświęcimiu, który jest położony w ścisłym centrum miasta, gdzie każdy skrawek gruntu jest wykorzystywany przez człowieka. stanowi on miejsce wyróżniające się pod względem bogactwa bioróżnorodności” – mówią Wojciech Gałosz i Marcin Karetta, współautorzy książki „Cmentarz żydowski w Oświęcimiu. Historia, symbole, przyroda”, w której znalazł się obszerny rozdział dotyczący różnorodności biologicznej zabytkowego obiektu.

Na cmentarzu znajduje się wiele starych drzew, a bluszcz i liczne krzewy zapewniają warunki do życia ptaków, owadów i dziesiątek innych stworzeń. 

Wśród nich można spotkać kilkanaście gatunków ptaków lęgowych, a wśród najliczniejszych jest głośno śpiewająca, kolorowa zięba, tworząca swoje gniazda wśród gałęzi drzew. 

Oprócz niej spotkać można równie barwne sikorki oraz jeszcze donośniej śpiewający rudzik. A to tylko wybrane z zamieszkujących teren cmentarza ptaków. 

„Pojawiają się w nim nowe gatunki, a inne zanikają, co szczególnie widać w dłuższej perspektywie. Dlatego też warto regularnie obserwować tutejszą awifaunę, z należytym szacunkiem dla spoczywających tu ludzi, a przyroda z pewnością wiele razy zaskoczy nas swym bogactwem” – wyjaśniają Karetta i Gałosz.

 

 

 

Najnowsze realizacje wideo