polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Przygotowania trwały trzy lata, ponieważ pandemia pokrzyżowała pierwotne plany. Trójnarodowe koncerty Państwowej Szkoły Muzycznej w Oświęcimiu, Miejskiej Szkoły Muzycznej I i II st. Wissembourg z Francji i Kreismusikschule Südliche Weinstrasse z Niemiec, odbyły się w końcu 8 i 9 maja.
Młodzi muzycy z trzech krajów, którzy intensywnie przygotowywali się w swoich ojczyznach. Od 1 do 10 maja sprawy przybrały poważny obrót, gdy muzycy z Francji i Niemiec udali się do Polski, gdzie wspólnie po raz pierwszy wraz z muzykami z Polski odbywały się próby. Cały ten tydzień spędzili w nowej, wspaniałej sali koncertowej szkoły muzycznej w Oświęcimiu.
Nie była to jednak zwykła trasa koncertowa: Pod tytułem „Młodzież, Europa, Muzyka, Weimarski Trójkąt Młodych – muzyczne ożywienie” krył w sobie głębszą intencję: W porozumieniu z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, pod auspicjami Pracowni Edukacji o Prawach Człowieka na Wydziale Kultury i Administracji i nauk społecznych na Uniwersytecie Koblenz Landau (Landau Campus, prof. dr Matthias Bahr).
Matthias Bahr), zajmowano się kwestiami merytorycznymi. Natomiast zarówno 8, jak i 9 maja 2022 r. to dni, które powinny stać się sygnałem na rzecz Wolności, Pokoju, Demokracji i Porozumienia między narodami, co jest szczególnie ważne, symboliczne w czasach nowej wojny w Europie.
Wybór miejsca, nie był przypadkowy, Oświęcim, w bezpośrednim sąsiedztwie „największego cmentarza na świecie” stanowi ważne tło miejsca pamięci o Ausschwitz. Ponadto konieczność poszukiwania sposobów pokojowego współżycia, była nad wyraz ważna, w szczególności 77 lat po zakończeniu II wojny światowej. Młodzi ludzie z wszystkich trzech krajów zmierzyli się także z tematyką ludobójstwa i Holocaustu. Zwiedzili miejsce pamięci z przewodnikiem, ale także niezależne poszukiwania i ta możliwość rozmowy ze świadkiem historii, miały w tym swój udział w równym stopniu, jako konsekwentne próby i wspólne ćwiczenia w ramach przygotowań do koncertów.
Ponadto spójność międzyludzka i gościnne przyjęcie przez polskie rodziny stanowiły również bardzo ważną podstawę. Podczas tak zwanego „Wieczoru Pojednania” młodzi goście z Francji i Niemiec zostali przyjęci z serdecznością, która szybko sprawiła, że właśnie tutaj w Oświęcimiu może powstać coś bardzo ważnego, iż tutajmożna budować mosty między sobą, na których będzie można „wesprzeć” się, polegać w przyszłości.
To, co ponad trzydzieści lat temu zostało nazwane Trójkątem Weimarskim przez ministrów spraw zagranicznych państw Francji, Niemiec i Polski, znalazła tu swoją kontynuację i żywotność.
Młodzi ludzie ze wszystkich trzech narodów podjęli tę inicjatywę, ten impuls i zrealizowali go własnymi siłami. Oni, którzy są tak pełni radości życia i witalności, to do nich należy przyszłość Europy, dlatego zwracają się do społeczeństwa ze swoimi głosami i możliwościami oraz opowiadają się za wolnością i międzynarodowym porozumieniem.
A dokonali tego pod batutą francuskiego dyrygenta Marca Bendera za pomocą muzyki, która nie zna granic. Centralnym punktem koncertu było wykonanie sześciu utworów medley, który składał się z sześciu pieśni wolnościowych z trzech krajów. Dzięki temu słuchacze z Francji, Niemiec i Polski mogli usłyszeć melodie swoich krajów, a jednocześnie dostrzec, że inne narody miały podobne tradycje i tęsknoty. W ten sposób wszyscy byli zjednoczeni we wspólnym dążeniu do oddania głosu wolności i opowiedzieć się za życiem opartym na własnej woli. Mazurek na 3 Maja był tak samo ważny jak hymn Solidarności „Żeby Polska, była Polską”.
Wielu słuchaczy była tym bardzo poruszona, ale z pewnością także melodią „Wind of Change” zespołu Scorpions, który przywołał na myśl czas wstrząsów sprzed ponad 30 lat. Entuzjastyczny aplauz audytorium był nie tylko nagrodą dla młodych ludzi, ale także echem tego niezbędnego przesłania pokoju i wolności, która ponownie zabrzmiała 9 maja 2022 r., tym razem w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
W międzyczasie muzycy wrócili do swoich domów, gdzie opowiadają o swoich doświadczeniach i wspólnym wzrastaniu. W mediach społecznościowych młodzi kontynuują znajomości. W centrum uwagi jest również to co będzie działo się jeszcze w związku z projektem w przyszłość. Za cztery miesiące, od 10 do 18 września, młodzi ludzie spotkają się ponownie, tym razem w Niemczech (Palatynat) i Francji (Alzacja). Będzie to nie tylko ponowna wizyta polskiej młodzieży z Oświęcimia, ale także nowa wspólna konfrontacja na zachodzie Europy. Ważne miejsce, w którego tle będzie zamek Hambach w Neustadt an der Weinstraße, spotkali się tam 190 lat temu na tzw. festiwalu w Hambach kochający wolność ludzie z Francji i Polski, którzy stanęli w obronie wolności słowa i wolności prasy.
Dziś flagi wszystkich trzech krajów powiewają obok siebie w harmonii, ponieważ istnieje jednocząca więź między narodami. Oczywiście jest też w planie występ w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Młodzi ludzie dzisiaj – oni są przyszłością, w Strasburgu udają się do „swojego” domu parlamentarnego, a kto wie… może kiedyś, jako politycy, skierujemy losy wspólnej Europy na właściwe tory? Osoby odpowiedzialne w miastach wspierających: Oświęcim, Wissemburg i Landau/Pfalz wspierają tę inicjatywę, podobnie jak województwo śląskie, Filharmonia Śląska Fundacja Kultury Nadrenii-Palatynatu, Fundacja Josefa Davida, Fundacja Niemiecko-Francuska i Fundacja im. Francuskie i polsko-niemieckie organizacje młodzieżowe, a także wydział kultury Niemieckiego Urzędu ds. Niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Bo cóż może być bardziej zrównoważonego niż „Weimarski Trójkąt Młodych – muzycznie ożywiony”, który ożywia innych?
Info: www.youth-europe-music.eu