Czereśnia kolumnowa: odmiany, opis, sadzenie i pielęgnacja

Materiał sponsorowany  |   Meteo,Styl życia  |   3 maja 2022 08:28
Udostępnij

Drzewka owocowe typu kolumnowego, czyli na przykład czereśnia kolumnowa są bardzo popularne, ponieważ są uważane za całkiem proste w pielęgnacji, a do tego nie są zbyt duże, więc można je posadzić nawet w małym ogrodzie. Dla zainteresowanych przygotowaliśmy krótki opisczereśni kolumnowej – zapraszamy do lektury.

Czereśnia kolumnowa – opis

W sadzonki czereśni kolumnowej można się dość łatwo zaopatrzyć na przykład online na stronie https://domisad.pl/, ponieważ są one bardzo popularne. Hodowlę należy rozpocząć od sadzonek, ponieważ od samego początku możesz kontrolować, jak drzewo będzie wyglądało w ogrodzie.

Czereśnia kolumnowe osiągają do nie więcej niż 3 m wysokości i charakteryzują się tym, że nie są rozłożyste – drzewko przypomina bardziej smukłą kolumnę. Właśnie dlatego czereśnia kolumnowa jest polecana do sadzenia na małych ogrodach lub sadach, gdyż można na nich zmieścić więcej takich drzew.

Odmiany czereśni kolumnowej

Niektóre osoby uważają, że jedyną prawdziwą odmianą czereśnia kolumnowej jest Queen Mary. Rzeczywiście jest ona najbardziej popularna i kiedy w sklepie spytasz się o to drzewko, raczej od razu dostaniesz czereśnię Queen Mary.

Poza tym w Polsce popularnymi odmianami są Helene, Caroline, Silva. Różnią się one między sobą kształtem owoców, które mogą być bardziej kuliste lub sercowate.

Jak pielęgnować czereśnię kolumnową

Jak już wspominaliśmy, czereśnia kolumnowa jest dość łatwa w pielęgnacji, więc jest idealna dla amatorów, którzy boją się o swoje pierwsze drzewka. Jeśli nie masz miejsca w ogrodzie, czereśnie możesz nawet posadzić w doniczce na balkonie, co jest jej dodatkową zaletą.

Najważniejsze jest to, aby roślina była posadzona w miejscu, w którym jest dużo słońca i nie ma zbyt dużo wiatru. Gorsze warunki nie sprawią, że drzewko zwiędnie, ale słońce sprawi, że będzie ono okazalsze, a jego owoce duże i słodkie.

Dobrze również zadbać o żyzną glebę, która jest próchnicza i najlepiej zasadowa. Dla użyźnienia gleby można wykorzystać obornik, szczególnie, kiedy roślina jest wciąż młoda i potrzebuje wielu składników.

Jeśli chodzi o podlewanie, najlepiej robić to bardzo obficie od razu po posadzeniu oraz w okresach bezdeszczowych. Poza tym czereśnia kolumnowa nie potrzebuje dużego dodatkowego podlewania, więc można to robić rzadziej. Drzewko nie wymaga specjalnego cięcia, chociaż dla najlepszego wyglądu warto zachować jego kolumnowy kształt.