polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Huculszczyzna to górzysta kraina położona na ukraińsko-rumuńskim pograniczu. Od XIX wieku przyciągała ona badaczy, artystów, podróżników i zwykłych turystów.
Wabiła ona nie tylko krajobrazami, ale i opartą na pasterstwie kulturą swoich mieszkańców, którą opisywano jako barwną i archaiczną. Bez wątpienia Huculszczyzna zarówno w Ukrainie jak i w Polsce była i jest przedmiotem mityzacji. Nie bez powodu jej znawca i niezrównany piewca Stanisław Vincenz określił ją jako „słowiańską Atlantydę”.
O tym, na ile słuszne są te wyobrażenia, i czy rzeczywiście dla Hucuła nie ma życia jak na połoninie opowie pochodzący z Kęt dr Bartłomiej Chromik z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, który w trakcie kilkunastu wyjazdów badawczych na Huculszczyźnie przeprowadził przeszło sto rozmów z jej mieszkańcami.
Wyjazdy te odbywały się w ramach projektu „Huculszczyzna – antropologiczne obszary pamięci”, kierowanego przez prof. Lecha Mroza z IEiAK UW, w którym brali udział ukraińscy i polscy badacze.
З Кент в Гуцульщину
Spotkanie w Muzeum z dr. Bartłomiejem Chromikiem (Uniwersytet Warszawski)
12 kwietnia 2022 r., godz. 18.00
Muzeum w Kętach (Rynek 16), sala wystaw czasowych I p.
Wstęp bezpłatny
Partnerem wydarzenia jest Towarzystwo Miłośników Kęt
Музей імені Aлександра Клосіньскєґо в Кентах запрошує на зустріч «З Кент на Гуцульщину».
Про свої мандрівки по Гуцульщині, і про те, чому Немає краю, краю на ту Верховину розповість д-р Бартломєй Хромік, дослідник з факультету „Artes Liberales” у Варшавському університеті, родом з Кент.
Зустріч відбудеться 12 квітня у вівторок о 18 годині.
Музей в Кентах, Rynek 16 (Площа Ринок 16)
Зал тимчасових виставок (другий поверх)