Jak wygląda leczenie raka jelita grubego?

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   25 lutego 2022 14:03
Udostępnij

Na przestrzeni ostatnich lat osiągnięto istotne postępy w zakresie leczenia chorych na nowotwór jelita grubego. Niemniej procent trwałych wyleczeń wciąż mógłby być dużo wyższy, a więc naukowcy nie zaprzestają prac nad nowymi rozwiązaniami w tej dziedzinie.

Sposób leczenia raka jelita grubego zależy od wielu czynników. Ważne w tym przypadku są m. in.: dokładne umiejscowienie nowotworu, stopień zaawansowania choroby, wiek oraz ogólna kondycja organizmu. Poniżej przedstawiamy aktualnie dostępne terapie chorych na nowotwór jelita grubego.

Chirurgiczne leczenie raka jelita grubego

W leczeniu chirurgicznym wycina się odcinek jelita, w którym jest umiejscowiony nowotwór, jak i pewną część zdrowych tkanek w pobliżu, zaatakowanego, miejsca. Ma to na celu zabezpieczenie chorego przed możliwymi przerzutami bądź rozprzestrzenieniem problemu na pozostałe części jelita grubego. Wyjątkowo ważne (zwłaszcza w przypadku guza odbytnicy) jest usunięcie leżących w pobliżu guza węzłów chłonnych.

Powierzchnia, którą należy wyciąć, jest zależna od umiejscowienia guza, i powinna być bardzo dobrze rozważona przez chirurga. Lekarz musi zwrócić uwagę przede wszystkim na ułożenie nowotworu względem naczyń krwionośnych. Ich naruszenie, przy wykonaniu zbyt obszernego wycięcia, może doprowadzić nawet do martwicy reszty jelita. Natomiast zbyt małe może skutkować przerzutami, a przez to narażać pacjenta na ryzyko nawrotu choroby. 

Zakres wycinania nowotworu jelita grubego

Operacyjne wycięcie guza jelita grubego może objąć: 

  • prawą lub lewą część okrężnicy, 
  • poprzecznicę, 
  • esicę; 
  • górną i środkową, bądź całą część odbytnicy 

W tym ostatnim przypadku (całkowitej amputacji odbytnicy) w ramach zabiegu tworzy się stomię, która na dzień dzisiejszy jest zabiegiem nieodwracalnym. Pewnym szczęściem w nieszczęściu jest sytuacja, gdy pacjentowi można wykonać tzw. ileostomię protekcyjną. Jest to rodzaj stomii, która ma na celu zabezpieczyć zespolenia, wykonane przez lekarza, ale tylko na pewien okres. Później, gdy sytuacja pacjenta ulega poprawie, taką stomię czasową można usunąć (zwykle ma to miejsce po około trzech miesiącach od jej wykonania). 

Okołooperacyjne leczenie pomocnicze

W zależności od przypadku, po operacji lub jeszcze przed nią może być konieczne wdrożenie konwencjonalnego leczenia uzupełniającego. Obejmuje ono krótko- lub długoterminową radioterapię i/lub chemioterapię. Decyzja zapada zwykle w oparciu o wyniki badania rezonansem magnetycznym, który uwidacznia stopień zaawansowania choroby, ewentualne przerzuty nowotworu oraz ich zakres. Szczególnie trudnym przypadkiem jest rak odbytnicy, gdyż brak otrzewnej w pobliżu tego narządu, sprzyja rozrostowi nowotworu. 

Nowe koncepcje

Jedną z nowszych koncepcji leczenia chorych na ten typ raka, jest tzw. „leczenie celowane”. W założeniu ma ono wpływać na proces tworzenia naczyń krwionośnych w obrębie guza i ograniczać ogólną inwazyjność komórek nowotworowych. Krótko mówiąc, metoda ta ma prowadzić do uniemożliwienia guzowi zarówno wzrostu w danym miejscu położenia, jak i przedostawaniu się jego komórek do innych narządów za pomocą krwiobiegu.

Skojarzone leczenie celowane

Leki wpływające na funkcjonowanie nowotworu są stale testowane. Lekarze pokładają nadzieję w zastosowaniu kombinacji takich leków. Optymizmem napawa to, że terapia celowana być może będzie lepiej tolerowana przez chorego niż konwencjonalne metody. Komfort życia chorych jest ważnym aspektem, dlatego efekty terapii nie mogą być jedynym wyznacznikiem podejmowanego leczenia.

Leczenie raka jelita grubego – podsumowanie

Obecnie ludzkość ma kilka opcji walki z nowotworami jelita. Są to metody: operacyjna, radioterapia, chemioterapia (lub ich połączenie, czyli chemioradioterapia). W trakcie badań jest terapia celowana. Dobór odpowiedniego leczenia jest uzależniony od wielu czynników. Niemniej pamiętajmy, że zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć.. Zatem dbajmy o siebie i korzystajmy z możliwości badań profilaktycznych.

W ramach programu „Krok w stronę zdrowia. Program badań przesiewowych raka jelita grubego” można wykonać bezpłatne badania kolonoskopowe w znieczuleniu. Program realizowany jest przy wsparciu środków finansowych z Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 -2020, dotacji celowej z budżetu krajowego oraz wkładu własnego ZZOZ w Wadowicach.

Więcej informacji na temat kwalifikacji do programu, a także treści edukacyjnych na stronie www.kolonoskopiawadowice.pl

pastedGraphic.png

Źródła:

https://www.onkonet.pl/dp_npp_rakjelitagr_lecz.php

M. Wojtukiewicz, E. Sierko – „Leczenie celowane u chorych na raka jelita grubego”

Najnowsze realizacje wideo