Asystenci pomogą osobom z niepełnosprawnościami

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   14 lutego 2022 17:00
Udostępnij

Osoby z niepełnosprawnościami i rodzice dzieci z niepełnosprawnościami mogą liczyć na pomoc osobistego asystenta. Można już składać wnioski.

Ogólnopolski projekt rządowy „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2022 w powiecie oświęcimskim realizuje Powiatowe Centrum Pomocy (PCPR) w Oświęcimiu.

Z programu mogą skorzystać osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności i wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Działania osobistego asystenta mają ograniczyć negatywne skutki niepełnosprawności i w efekcie doprowadzić do podejmowania aktywności społecznej osób z niepełnosprawnościami, umożliwić im niezależne życie i zapewnić pomoc adekwatną do potrzeb.

Osobisty asystent będzie w szczególności pomagał osobom z niepełnosprawnościami wychodzić z domu do wybranych miejsc, wykonywać czynności dnia codziennego, załatwiać urzędowe sprawy. Ma również asystować osobie z niepełnosprawnościami podczas wizyt w kinie, muzeum, teatrze, galerii.

Dorośli ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą skorzystać z usług asystenta przez 40 godzin miesięcznie, a ze stopniem umiarkowanym przez godzin 30, tak samo jak dzieci.

PCPR zapewnia, że asystentami będą doświadczeni dyplomowani fachowcy, tacy jak: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun medyczny, opiekun osoby starszej, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, fizjoterapeuta lub też osoba posiadająca co najmniej półroczne udokumentowane doświadczenie zawodowe w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami.

By skorzystać z programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2022, należy złożyć kartę zgłoszenia wraz z ważnym orzeczeniem o niepełnosprawności, a także klauzulę informacyjną RODO. Dokumenty są dostępne na stronie internetowej PCPR w Oświęcimiu.

 

Najnowsze realizacje wideo