polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Boiler room with a solid fuel boiler surrounded by a heap of coal 3D render
Skuteczne, wydajne i ekonomiczne ogrzewanie ekogroszkiem wymaga nie tylko dostępu do wysokiej jakości produktu, ale również odpowiedniego nastawienia sterownika w piecu. Podstawą będzie oczywiście trzymanie się instrukcji obsługi, czyli wytycznych wskazanych przez samego producenta. Co jednak zrobić, gdy ta już dawno zaginęła lub została zwyczajnie wyrzucona? Jak ustawić piec na ekogroszek, żeby nie tracić ciepła? Odpowiadamy.
Efektywne spalanie a ekogroszek – jakie znaczenie ma wybór paliwa?
Zanim przejdziemy do wskazania prawidłowego ustawienia sterownika pieca na ekogroszek, warto przyjrzeć się bliżej samemu opałowi. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że efektywność rozprowadzania ciepła w największej mierze zależy właśnie od paliwa. Dlatego bardzo ważne jest wybieranie produktu najwyższej jakości. Powinien być niskospiekalny i zawierać 3-5% popiołu – jak w przypadku ekogroszku dostępnego w sklepie najlepszygroszek.pl.
Wysoka spiekalność sprawia, że groszek spala się dużo wolniej, co prowadzi do wysokiej utraty ciepła. Co więcej, otrzymuje się przy okazji sporą ilość popiołu, którą trzeba na bieżąco usuwać. Palenie w piecu staje się zatem nieekonomiczne i bardziej czasochłonne. Dlatego też równie ważna jest niska zawartość popiołu, tak, jak wskazane wcześniej 3-5%.
Jak ekonomicznie ustawić piec na ekogroszek?
Na początku warto podkreślić, że choć każdy model pieca na ekogroszek może różnić się wyglądem oraz obsługą sterownika, to co do zasady ich optymalne ustawienia są we wszystkich przypadkach bardzo podobne.
Pamiętaj jednak, że możesz mieć inne wymagania co do tego, jak ustawić piec na ekogroszek na zimę, a jak na lato. W tym drugim przypadku czasami potrzebne jest tylko podgrzanie wody, a czasem lekkie dogrzanie domu, gdy za oknem hula deszcz i zimny wiatr. Zalecamy zatem dopasowanie ustawień do własnych wymagań po zastosowaniu tych najbardziej ogólnych.
Od tego, ile czasu piec będzie dostarczał ekogroszek do spalania, zależy wydajność jego pracy. Jeśli proces ten trwa za długo, całość może zostać zwyczajnie przyduszona. Z kolei zbyt krótki czas podawania ekogroszku często utrudnia osiągnięcie odpowiednie temperatury w palenisku. Za optymalną wartość uważa się 5 sekund. To dana wyjściowa, od której warto zacząć indywidualnie dopasowywanie.
Trzeba pamiętać, że czas podawania ekogroszku jest powiązany z długością przerwy w tej czynności. Zatem jakiekolwiek zmiany w tej pierwszej wartości muszą być powiązane z drugą. A wyjściowy czas przerwy w podawaniu ekogroszku, który powinien zapewnić odpowiednio wydajną pracę kotła, wynosi 40 sekund.
Kolejną istotną kwestią w zagadnieniu, jak ekonomicznie ustawić piec na ekogroszek, jest dostosowanie mocy nadmuchu. Gdy będzie za mała lub zbyt wysoka w stosunku do czasu podawania ekogroszku i przerwy w nim, wówczas palenisko stanie się zbyt intensywne albo przeciwnie, za słabe. Za mała ilość tlenu doprowadzi bowiem do zaduszenia ognia bądź żaru. Za duża – może „przegonić” ciepło do komina. W obu przypadkach prowadzi to do nieekonomicznego oraz niewydajnego spalania paliwa. Za to optymalne uważa się ustawienie mocy nadmuchu od 44 do 55%.
Pamiętaj, że wymienione wartości możesz korygować do swoich własnych potrzeb. Jeżeli będziesz zmieniał czas podawania ekogroszku albo przerwy w tej czynności, to zachowaj między nimi odpowiednią proporcję: 1:8.