Rehabilitacja i fizjoterapia dzieci z niepełnosprawnościami

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   8 lutego 2022 11:15
Udostępnij

Powiat oświęcimski chce realizacji rządowego programu „Za życiem” w części dotyczącej rehabilitacji i fizjoterapii najmłodszych dzieci.

Chodzi o wczesną rehabilitację dzieci ze stwierdzonymi niepełnosprawnościami lub też podejrzeniem niepełnosprawności.

„Program „Za życiem” jest bardzo szeroki. Nasz projekt to jest mały wycinek. Wczesne wspomaganie rozwoju dedykowane dla dzieci i rodzin zagrożonych niepełnosprawnością lub rodzin z dziećmi z niepełnoprawnościami intelektualnymi i fizycznymi” – mówi Jacek Polak, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego (SOSW) w Oświęcimiu, który został Wiodącym Ośrodkiem Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczym (WOKRO).

W ramach programu dzieci od drugiego miesiąca do trzeciego roku życia i od trzeciego roku życia będą mogły korzystać z zajęć rehabilitacyjnych i rewalidacyjnych w wymiarze do pięciu godzin tygodniowo.

SOSW realizował już ten program w latach 2018-2021. W każdym roku pod opieką ośrodka w ramach działań „Za życiem” było około 40 dzieci.

W nowej edycji możliwości bazowe i rynkowe pozwalają na 130-140 godzin w tygodniu, czyli około pięć tysięcy godzin rocznie.

„Na jedno dziecko jest do pięciu godzin w tygodniu. Jedno dziecko może wymagać dwóch godzin zajęć, a inne pięć. W wakacje część rodziców rezygnuje z zajęć, dzieci też chorują. Dlatego nie mówimy o konkretnej liczbie dzieci, ale godzin” – tłumaczy dyrektor Polak.

Obecnie WOKRO prowadzi rozmowy z podmiotami, zajmującymi się rehabilitacją, które są zainteresowane prowadzeniem zajęć rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych.

„Im wcześniej rozpocznie się rehabilitację tym większa szansa na niwelowanie deficytów. Po tych zajęciach dzieciom łatwiej jest rozpocząć edukację” – zapewnia Jacek Polak.

Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami lub zagrożone niepełnosprawnością, zainteresowani zajęciami dla swoich pociech, potrzebują tylko skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W tym programie nie ma regionalizacji, więc mogą się do niego zgłosić także mieszkańcy innych powiatów, niż oświęcimski.

Dyrektor Polak nie ukrywa, że z nową edycją tego priorytetu programu „Za życiem” chce wystartować jak najszybciej. Jeśli przetarg uda się rozstrzygnąć do końca kwietnia i ogłosić nabór w maju, zajęcia mogłyby się zacząć w czerwcu.

 

Najnowsze realizacje wideo