Łzawiące oczy u psa – co powoduje łzawienie oczu i jak sobie z tym poradzić?

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   31 stycznia 2022 17:31
Udostępnij

Oczy psa łatwo mogą ulec podrażnieniu. Mają na to wpływ zanieczyszczenia powietrza, dym papierosowy, odświeżacze powietrza czy klimatyzacja.

Łzawienie może wspomagać naturalny proces oczyszczania psiego oka. W niektórych przypadkach pielęgnacja psich oczu jest szczególnie ważna. Sprawdź, na czym powinna polegać i jak poradzić sobie z nadmiernym łzawieniem oczu u psa!

Co może być przyczyną łzawienia oczu u psa

Główną rolą łez jest oczyszczanie oka – usuwanie z niego zanieczyszczeń oraz jego nawilżanie. Do wzmożonego łzawienia może przyczynić się wiatr, wentylacja w samochodzie lub suche powietrze. Niektóre rasy, zwłaszcza małe o dużych, wystających oczach (shih-tzu, chihuahua, maltańczyk), rasy brachycefaliczne (buldog, mops) czy psy z dużą ilością sierści w okolicach oczu są szczególnie narażone na podrażnienia i wzmożoną produkcję łez. Co jeszcze przyczynia się do łzawienia oczu:

– zmęczenie, stres i brak snu

– zanieczyszczenia powietrza (kurz, szkodliwe substancje i związki chemiczne)

– obce ciało lub rana w oku

– zatkany kanalik łzowy

– podrażnienie oka

– zapalenie spojówki lub inna infekcja

– alergie

– wymiana zębów

– cieczka

– ciąża

– przeziębienie

– inne poważne choroby, np. problemy związane z układem pokarmowym

Zacieki pod oczami

W wyniku wydzielania nadmiernej ilości łez, u psów mogą pojawić się nieestetycznie wyglądające zacieki pod oczami. Zabrudzenia zbierają się w kącikach oczu lub na sierści, a w przypadku intensywnego łzawienia zacieki mogą spowodować nawet zmianę koloru sierści w okolicach oczu. Prawidłowa pielęgnacja oczu ma na celu nie tylko nawilżanie oka i usuwanie z niego ewentualnych zabrudzeń, ale także zapobieganie powstawaniu przebarwień na sierści pod oczami. 

Pielęgnacja oczu psa – jak pozbyć się zacieków

Najlepszym sposobem na pozbycie się zacieków, ale przede wszystkim na ich uniknięcie, jest regularna pielęgnacja oczu. Nie jest to trudne czy skomplikowane zadanie, poradzi sobie z nim każdy właściciel psa. W podstawowej pielęgnacji oczu sprawdzą się waciki i specjalne preparaty do pielęgnacji oczu, które kupisz w dobrych sklepach groomerskich (jak Groomer.com.pl).

Płyny, krople czy chusteczki do oczu używane regularnie pomogą zadbać o właściwe nawilżenie oka, a także usuną wszelkie zanieczyszczenia, które dostały się do oczu. Świetnie poradzą sobie również z zaciekami. Do nawilżenia suchego oka można zastosować dedykowane do tego celu krople lub maści, warto zadbać także o to, by w pomieszczeniach, w których przebywa pies nie było zbyt suchego powietrza. 

W przypadku zapalenia spojówki u psa należy pamiętać o zachowaniu szczególnej higieny, by nie zakazić drugiego, zdrowego oka. Do przemywania najlepiej sprawdzi się ciepła woda i materiałowy wacik lub specjalne chusteczki do oczu. 

Jeśli przyczyną nadmiernego łzawienia u psów jest alergia, należy pomyśleć nad wprowadzeniem odpowiedniej diety eliminującej szkodliwy alergen. Warto zastąpić także plastikowe miski ceramicznymi, ponieważ one nie uczulają czworonogów. W przypadku alergii na pyłki roślin, kurz czy inne zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, aby zmniejszyć intensywność łzawienia, zaleca się częściej sprzątać w domu / mieszkaniu, a na spacery wybierać trasy znajdujące się z dala od pylących drzew.

 przypadku psów z dużą ilością włosów w okolicach oczu (psów długowłosych) należy także pamiętać o regularnym skracaniu włosów lub spinanie ich  w taki sposób, nie dostawały się one do oka, nie podrażniały go i nie ograniczały widzenia. 

Łzawienie i zacieki pod oczami – czego nie należy robić

Niezależnie od tego czy zauważyłeś u swojego psa nadmierne łzawienie, czy profilaktycznie przemywasz mu oczy, nigdy do tego celu nie używaj waty ani wacików, które mogą się rozwarstwiać, papieru toaletowego czy chusteczek higienicznych. Mogą one powodować dodatkowe podrażnienia. Do oczu nie wolno stosować wody utlenionej, preparatów przeznaczonych dla ludzi czy wyciągów z herbaty. Nie powinno się aplikować niczego, czego nie zalecił lekarz weterynarz lub okulista dla zwierząt. 

Jeśli twój pies ma niepokojące symptomy lub w oku pojawiła się ropa, skontaktuj sie jak najszybciej z weterynarzem. Taka reakcja i wprowadzenie odpowiedniego leczenia pozwoli szybko uporać się z problemem

 

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .