Trydenckie msze święte w Oświęcimiu i Kętach

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   5 stycznia 2022 15:04
Udostępnij

W dwóch kościołach w powiecie oświęcimskim wierni mogą uczestniczyć w mszach świętych odprawianych w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

W lipcu 2021 roku papież Franciszek opublikował mający moc dekretu list apostolski „Traditionis custodes” o używaniu rytu przedsoborowego.

„Biskup (diecezji bielsko-żywieckiej – przyp. aut.) Roman Pindel, troszcząc się o duchowe dobro wiernych związanych z łacińską tradycją Kościoła, wydał dekret regulujący w diecezji bielsko-żywieckiej odprawianie mszy świętych według „Missale Romanum” z 1962 roku, czyli w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego” – informuje Robert Karp z bielsko-żywieckiej kurii diecezjalnej.

Ksiądz biskup na miejsca celebracji mszy trydenckiej wyznaczył kaplicę św. ojca Pio w Bielsku-Białej Wapienicy, kościele ojców bonifratrów w Cieszynie, kościele św. Marka w Żywcu, a w powiecie oświęcimskim w kościele św. Jana Kantego w Kętach i salezjańskiej kaplicy św. Jacka w Oświęcimiu.

Msze św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego według mszału rzymskiego z 1962 roku mogą odprawiać wyłącznie księża wyznaczeni przez biskupa.

W Kętach odbywają się one w każdą pierwsza i trzecią niedzielę miesiąca o godzinie 11.30, a w Oświęcimiu w drugą niedzielę miesiąca o godzinie 13.15. dekret biskupa dotyczący trydenckich mszy św. obowiązuje na razie do 26 listopada 2022 roku.

„Czym różni się stara msza od nowej? Jest to ta sama msza, ten sam sakrament, celebrowany jednak w języku łacińskim. Czytania są czytane w języku narodowym, więc są zrozumiałe. Coś, co uderza tego, kto pierwszy raz uczestniczył w takiej formie mszy świętej jest wielka pieczołowitość, staranność gestów, duża ilość znaków krzyża czy przyklęknięć” – mówi ojciec Anicet Gruszczyński, franciszkanin, w rozmowie z portalem deon.pl

Za celebracje i opiekę duszpasterską nad grupami wiernych związanych z łacińską tradycją Kościoła w diecezji bielsko-żywieckiej odpowiedzialny jest delegat biskupa ksiądz Grzegorz Klaja.

„W pierwszej mszy świętej (trydenckiej – przyp. aut.) w kaplicy świętego Jacka uczestniczyło około 30 osób” – mówi Faktom Oświęcim ksiądz Dariusz Bartocha, dyrektor Zakładu Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu.

 

Najnowsze realizacje wideo