Piec konwekcyjno-parowy niezbędny w gastronomii

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   23 grudnia 2021 11:21
Udostępnij

Wybór pieca do profesjonalnego lokalu gastronomicznego wymaga dokładnego określenia potrzeb oraz znajomości rynku.

Do wyboru jest bardzo dużo różnych urządzeń, dlatego warto ustalić priorytety i zainwestować w dobrej jakości urządzenie, które posłuży przez wiele lat. Takim właśnie rozwiązaniem może być piec konwekcyjny i konwekcyjno-parowy, o którym można przeczytać na gastroprodukt.pl/piece-konwekc-parowe. W świetnie zarządzanej restauracji nie może zabraknąć specjalistycznego sprzętu z przeznaczeniem do szerokiego zastosowania. Powinien być wytrzymały oraz umożliwiać wykonywanie wielu dań bez konieczności zastosowania kolejnego sprzętu gastronomicznego zajmującego dodatkowe miejsce.

Piec konwekcyjny, czy konwekcyjno-parowy?

W piecach konwekcyjnych wykorzystywane jest zjawisko konwekcji. Polega to na wprowadzeniu ciepłego powietrza w ruch, które jest wprowadzane do środka pieca za pomocą wentylatorów.

Powietrze jest wyprowadzane z urządzenia i przechodzi przez filtry, który je oczyszczają z cząsteczek zapachów. Dzięki konwencji w urządzeniu panuje taka sama temperatura i potrawy pieką się szybciej i równomiernie. Dzięki temu nie tylko można upiec wiele porcji równocześnie, ale również przygotować różne potrawy w tym samym czasie, gdyż zapachy i smaki się nie mieszają.

Trochę inaczej działa piec konwekcyjno-parowy, który dodatkowo wykorzystuje podczas pieczenia parę wodną. Dzięki niej potrawy zachowują swoją naturalną wilgoć, którą potrawa zazwyczaj traci w zwykłym piecu ze względu na suche, gorące powietrze.

 

Jakie są zalety pieca konwekcyjnego i konwekcyjno-parowego?

Piec konwekcyjny pozwala znacznie skrócić czas pieczenia potraw, można je szybciej przyrządzić, co przyspiesza wydawanie zamówień i ułatwia pracę w restauracji.

Produkty pieką się równomiernie, nie trzeba ich przewracać, a co za tym idzie pracownik kuchni może wypełniać w tym czasie inne obowiązki, np. zająć się następnym zamówieniem. Jest to spora oszczędność dla właściciela restauracji.

Smak

Pieczenie w piecu konwekcyjno-parowym sprawia, że potrawy mają dużo lepszy smak niż przyrządzony w standardowym piecu. Mięso lub ryby nie ulegają wysuszeniu, ponieważ cały czas do wnętrza pieca doprowadzane jest wilgotne powietrze, o czym pisze http://www.brodnica.net/wiadomosci/15964/dlaczego_warto_zainwestowac_w_piec_konwekcyjno-parowy_.html Potrawy pozostają soczyste i delikatne, zachowują też więcej witamin. Urządzenie pozwala nie tylko na tradycyjne pieczenie, ale można w nim przygotować dania na parze. Dzięki niemu możliwe jest poddanie posiłku idealnej obróbce termicznej, czyli idealnie upieczonej potrawy. Piec konwekcyjno-parowy umożliwia rozmrożenie półproduktów, a nie ich opiekanie bez rozmrożenia. Dzięki temu potrawy posiadają głębszy oraz pełniejszy smak, który z pewnością docenią klienci.

Sprawne funkcjonowanie

Piec konwekcyjno-parowy umożliwia przygotowywanie dań na parze. Duszenie czy blanszowanie to także niezwykle ważne funkcje przydatne podczas prowadzenia swojej działalności gastronomicznej. Podczas zakupu sprzętu gastronomicznego część właścicieli lokali zapomina, aby piece posiadały również funkcję rozmrażania.

Dobrej jakości piec konwekcyjno-parowy (sucha24.pl/artykul/piec-konwekcyjno-parowy-najwazniejsze-informacje/649732) ma możliwość zapisywania przepisów. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w lokalach gastronomicznych określone dania, czy potrawy są przygotowywane zawsze w ten sam sposób. Dzięki temu klienci mają pewność, że danie, które smakowało im poprzednio, tak samo będzie smakować i tym razem.

Parametry

Piec konwekcyjno-parowy może różnić się parametrami technicznymi. Bardzo popularna oraz sprawdzająca się wielkość to około 85 cm x 90 cm x120 cm. Zasilanie pieca konwekcyjno parowego to przeciętnie 400 Vat, natomiast waga to około 50 kilogramów. Wydajność jednorazowa – dzienna powinna oscylować między trzydzieści, a 110 dań. Warto pamiętać, by piec konwekcyjno-parowy był wykonany ze stali nierdzewnej, dzięki czemu sprzęt będzie znacznie bardziej wytrzymały i łatwy do utrzymania w czystości.

Najnowsze realizacje wideo