Nasady kominowe i daszki – rodzaje i właściwości

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   15 grudnia 2021 07:03
Udostępnij

Zastanawiałeś się kiedyś do czego służą srebrne elementy umieszczane na dachach, które można niekiedy spotkać w różnych rejonach Polski? W pierwszej chwili pomyślałeś, że to element dekoracyjny? Nic bardziej  mylnego. To jedna z ważniejszych części systemu wentylacyjnego, służąca do wzmacniania ciągu. Sprawdź jakie są właściwości nasad i daszków kominowych oraz jaki model należy wybrać. 

Po co montuje się nasady i daszki?

Za wymianę zanieczyszczonego powietrza na świeże w większości domów odpowiada wentylacja grawitacyjna. Jej działanie opiera się na różnicy ciśnień. Cieplejsze powietrze z domu wznosi się ku górze, ponieważ ma mniejszą gęstość niż to z zewnątrz. Niestety istnieje szereg czynników, które mogą zakłócić funkcjonowanie ciągu grawitacyjnego. Określono je w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Jednym z nich jest silny wiatr, a zwłaszcza wiatr opadający.

Dlatego też nasady należy stosować przede wszystkim w II i III strefie obciążenia wiatrem (północno-zachodnia i południowa część kraju).  To właśnie nad morzem i na terenach górskich możemy ujrzeć najwięcej nasad montowanych na kominy. Nasady są jednak konieczne również w innych przypadkach: kiedy wokół budynku znajdują się wysokie budynki czy drzewa, gdy wylot komina usytuowany jest poniżej kalenicy dachowej lub gdy komin jest za krótki czy zbyt wąski.

Ponadto nasady i daszki skutecznie chronią ciąg przed opadami. Zdarza się również, że ciąg zostaje zakłócony przez ptaki, które budują swoje gniazdo w kominie. Montowanie daszków i innego rodzaju nakładek kominowych skutecznie zapobiega takim sytuacjom. Duży wybór nasad wykonanych z różnych materiałów znajdziesz na stronie: https://nasady-kominowe.pl/

Daszek na komin – do czego służy?

Daszki na komin służą przede wszystkim do ochrony otworu kominowego przed opadami śniegu, deszczu czy gradu. W sklepach dostępne są daszki bez podstawy, a także daszki typu Napoleon czy też daszki kopertowe. Można więc wybrać wariant, który bardziej pasuje nam pod względem wizualnym, chociaż każdy z nich prezentuje się niezwykle ozdobnie. Daszki dostępne są w kilku rozmiarach, a na stronie: https://nasady-kominowe.pl/kategoria/daszki-kominowe można zamówić także daszek wykonany na wymiar. 

Nasady stałe

Nasady stałe nie zmieniają swojego ustawienia pod wpływem wiatru. Podobnie jak daszki, sprawdzają się głównie jako ochrona komina przed opadami atmosferycznymi. Przyczyniają się także do lekkiej poprawy ciągu, ponieważ wytwarzają podciśnienie. Dostępne są modele typu szenard, woolper, czy typu-H. 

Nasady obrotowe

Nasada obrotowa jest bardziej wydajna niż stała. Jej głowica wprawiana jest w ruch pod wpływem podmuchów wiatru. Im silniejszy podmuch, tym szybsze są obroty głowicy i tym większa siła ciągu. Tego typu nasady pracują bardzo efektywnie, choć na pewno nie sprawdzą się na bezwietrznych terenach. Nasady obrotowe występują w wersji kulistej lub podłużnej. Ich działanie opiera się na tej samej zasadzie, a różni je jedynie kształt. Ten drugi typ nasad obrotowych może być stosowany w przypadku, gdy otwory kominowe są umiejscowione w bliskiej odległości. Nasady podłużne mają mniejszą średnicę, więc bez problemu zmieszczą się tuż obok siebie. 

Nasady samonastawne

Wiele osób podkreśla, że nasady samonastawne sprawdzają się najlepiej. Obracają się zgodnie z kierunkiem wiatru, co sprawia, że po zawietrznej stronie wytwarzane jest podciśnienie. Dzięki temu ciąg pracuje prawidłowo. Nasady samonastawne nazywane są także strażakami ze względu na ich charakterystyczne kształty, które będą stanowić dodatkową ozdobę domu.

Nasady – jaka cena i gdzie je kupić?

Ceny nasad są zróżnicowane. Koszt zależy od typu nasady, materiału, z którego została wykonana i od jej rozmiaru. Najtańsze modele kupimy już za niewiele ponad 100 zł, ale te wykonane z grubszej warstwy materiału lub z materiałów kwasoodpornych mogą kosztować kilkaset złotych. Można kupić je sklepach stacjonarnych lub zamówić przez Internet. Zakupy online to znacznie wygodniejsze rozwiązanie. Trzeba jednak wybierać sprawdzone e-sklepy, które działają na rynku od wielu lat. Tylko w ten sposób zyskamy gwarancję jakości. 

W wielu przypadkach nasady kominowe stanowią niezbędny element systemu wentylacyjnego. Warto więc zainwestować w nasadę wykonaną z najlepszych materiałów, by proces wymiany powietrza przebiegał bez żadnych zakłóceń. Dzięki temu w domu będą panować komfortowe warunki. 

 

Najnowsze realizacje wideo