polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Piotr Cywiński podczas posiedzenia pierwszej kadencji rady muzeum KL Plaszow. Fot. Katarzyna Bednarczyk
Piotra Cywińskiego, który kieruje Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, członkowie rady muzeum Plaszow wybrali jednomyślnie.
„Historia Płaszowa jest wyjątkowo związana z Auschwitz. Jest to pierwsza kadencja rady tej nowej instytucji, muzeum jest praktycznie in status nascendi (w stanie narodzin – przyp. red.), więc czeka nas ogromne, ale i fascynujące zadanie tworzenia instytucji poświęconej historii KL Płaszow” – stwierdził Piotr Cywiński.
Niemiecki nazistowski obóz Plaszow Niemcy utworzyli w październiku 1942 roku na krakowskim Podgórzu i Wola Duchackiej. Plaszow powstał jako obóz pracy i był przeznaczony dla Żydów ze zlikwidowanego w marcu 1943 roku krakowskiego getta. W latach 1943-1944 trafili do niego także Żydzi, którzy przeżyli likwidację gett w Bochni, Tarnowie, Wieliczce, Rzeszowie, Przemyślu i z obozu pracy w Szebniach.
W styczniu 1944 roku naziści przekształcili obóz pracy w obóz koncentracyjny. Plaszow stał się także obozem przejściowym dla Żydów z Węgier, kierowanych do KL Auschwitz.
Likwidacja obozu trwała od sierpnia 1944 roku. Niemcy rozpoczęli wówczas wywożenie więźniów i infrastruktury obozowej. Ostatnia grupa około 600 więźniów KL Plaszow wyruszyła pieszo w kierunku KL Auschwitz 14 stycznia 1945 roku.
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) w Krakowie rozpoczęło działalność 1 stycznia 2021 roku na podstawie uchwały Rady Miasta Krakowa. Aktualnie zarządza nim Muzeum Krakowa.