polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Krzywdzona 40-latka postanowiła przerwać łańcuch przemocy i wezwała policję. Fot. Pixabay.com
Brzeszczańscy policjanci dostali wezwanie do awantury domowej. 42-letni pijany mężczyzna miał pobić o dwa lata młodsza żonę. Mundurowi natychmiast pojechali pod wskazany adres.
„Podjeżdżając pod bramę posesji zauważyli, mężczyznę, który próbował odejść szybkim krokiem. Funkcjonariusze podejrzewając, że jest to sprawca przemocy, uniemożliwili mu ucieczkę, a podczas legitymowania potwierdzili swoje przypuszczenia” – relacjonuje aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.
W domu była 40-latka ze śladami pobicia na twarzy i 12-letni syn małżonków. Kobieta powiedziała policjantom, że mąż pił alkohol, po czym wszczął awanturę. Wyzywał ją, a następnie kilkakrotnie uderzył.
Patrol wezwał do pokrzywdzonej zespół ratownictwa medycznego. Ratownicy zbadali kobietę i uznali, że nie wymaga hospitalizacji.
Agresor trafił do Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu. Badanie na zawartość alkoholu w organizmie wykazało 3,5 promila. Mężczyzna trzeźwiał w policyjnej celi.
W tym czasie funkcjonariusze pionu kryminalnego zebrali dowody na to, że 42-latek od kilku miesięcy, zwykle będąc po alkoholu, znęcał się psychicznie i fizycznie nad żoną oraz synem. Takie też prokurator przedstawił mężczyźnie zarzuty.
Ponadto, na wniosek policjantów, nakazał brzeszczaninowi wyprowadzić się z domu, zakazał mu kontaktu i zbliżania się do rodziny, a także objął go dozorem policyjnym. Dodatkowo podejrzany ma obowiązek powstrzymania się od spożywania alkoholu.
Po wyjściu z Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu mężczyzna w asyście policjantów pojechał do domu po rzeczy osobiste.
„Funkcjonariusze powiedzieli podejrzanemu, gdzie znaleźć schronie. Pouczyli go też, że naruszenie prokuratorskiego nakazu i zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym” – tłumaczy policjantka.
Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji m.in. powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej, ośrodki interwencji kryzysowej, należy tylko zacząć działać. Funkcjonariusze kierują swój apel o przerwanie przemocy, również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.
Osoby pokrzywdzone przemocą oraz znajdujące się w różnych trudnych sytuacjach życiowych wsparcie i pomoc uzyskają w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu znajdującym się przy ulicy Dąbrowskiego 139. Z pracownikami ośrodka można kontaktować się osobiście, telefonicznie pod numerami telefonów 33 476 01 03 i 510 74 573 oraz e-mailowo na adres wsparcie@akcja.pl